Tehdejší podnik Sempra se kromě květinářství zabýval i dalšími činnostmi jako bylo semenářství, chov dobytka nebo zemědělská výroba. Spravovat tak rozsáhlý podnik bylo po listopadové revoluci stále obtížnější, a když se situace zdála být neudržitelnou, založil Ing. Jaroslav Dračka spolu s dalšími společníky firmu TU-FLOR, která si květinářskou výrobu v areálu v roce 1993 pronajala. V rámci velké privatizace pak o rok později koupila od státu skleníky a postupně i pozemky. Pěstovaly se převážně řezané květiny, zelenina a pokojové rostliny. Jakmile se ale na náš trh začaly dostávat rostliny z Holandska, bylo nutné přistoupit ke změně sortimentu: obrovské nabídce druhů za přijatelné ceny a rostlinám dostupným v bohatém výběru prakticky ihned nedokázala tuzemská výroba čelit. S pěstováním zeleniny a řezaných květin se skončilo prakticky z roku na rok, sortiment pokojových rostlin se začal omezovat ve prospěch pěstování balkonových rostlin, jejichž obliba začala někdy kolem roku 1995 raketově stoupat. Během pěti let balkonové a záhonové rostliny a letničky zelené rostliny úplně vytlačily a kromě několika dalších skupin rostlin, jako jsou jarní macešky nebo prvosenky a předvánoční poinzécie, jsou vlajkovou lodí společnosti TU-FLOR dosud. Převážná většina pelargonií, million bellsů a surfinií, které na jaře v zahradnických centrech nabízíme, pochází právě z produkce této tušimické firmy.

Část balkonových rostlin se v Tušimicích dopěstovává ze zakořenělých nebo nezakořenělých řízků dodávaných pěstiteli z Izraele, Německa, Holandska a jiných zemí. Většina sazenic však pochází z vlastních matečnic vypěstovaných z elitní sadby s přísně kontrolovaným zdravotním stavem a pravostí odrůdy. Následuje jejich výsadba a pěstování do tržní velikosti. Petunie, lobelie, begonie či aksamitníky se většinou pěstují ze semen. A kam rostliny vypěstované v tušimickém TU-FLORU putují? „V menší míře do sousedních zemí, většina z asi pěti milionů našich rostlin se však prodá v České republice,“ říká Jaroslav Dračka, který stál u zrodu společnosti TU-FLOR před dvaceti lety.

Výhodou tuzemské produkce je nejen aklimatizace rostlin na zdejší podmínky, ale také rychlá cesta od pěstitele k zákazníkovi. „Rostliny nemusí putovat přes holandskou burzu a nečekají je stovky kilometrů v kamionu, než se dostanou do zahradnického centra. Tím, že jsou pěstovány v poněkud drsnějších tuzemských podmínkách, jsou odolnější a nehrozí jim takový šok z náhlé změny podmínek,“ vysvětluje Jaroslav Dračka.

Tušimický TU-FLOR má v nabídce asi sedmdesát odrůd pelargonií a třicet odrůd surfinií a tumbelín, které tvoří základ produkce balkonových rostlin. „Starší, osvědčené a žádané odrůdy v našem sortimentu zůstávají a každý rok je doplňují další kultivary, o nichž si myslíme, že by mohly zákazníky zaujmout. Současné novinky pocházejí z tak zvaného licenčního pěstování od největších světových šlechtitelů, kteří své odrůdy chrání licencí. Z každé prodané rostliny pak licenční množitel získává poplatek, který odevzdá šlechtiteli, kterému se tím kompenzují náklady na ´výrobu´a registraci novinky. Například všechny surfinie, tumbelíny, milion bells musejí být opatřeny barevnou etiketou, která dokládá pravost odrůdy a legální původ.

V současné době se rostliny v Tušimicích pěstují na ploše kolem šesti hektarů. Původní skleníky postavené koncem šedesátých let postupně dosluhují a TU-FLOR je nahrazuje novými nafukovacími fóliovníky. Ty jsou z hlediska pořizovacích nákladů výhodnější a drží teplo lépe než skleníky. Více než hektar těchto fóliovníku už je v provozu, stavba dalšího hektaru je naplánována na příští rok.

Společnost TU-FLOR je členem odbytového družstva CZ FLORA, které zásobuje také prodejny našeho Sdružení zahradnických center.