"Škoda, že naši zahradomilové nehledí si více krásné této květiny; ač je květena její poměrně krátká, je přec květenou vděčnou, neboť jsouc jedenkráte zasazena, každé nové jaro jímá naše srdce svým kouzlem ..."

(O. Smrž, Dějiny květin, 1924)

 

NARCIS - co o něm možná nevíte?!

... Narcis vykvétá jen bíle nebo žlutě, případně v různých odstínech těchto barev, velmi rozmanitý je však velikostí květů a jejich stavbou.

... Cibule narcisů se vysazují do volné půdy dříve než ostatní cibuloviny, ideálně na přelomu srpna a září, protože k zakořenění potřebují vyšší teplotu.

... Podle tvaru květů se rozdělují narcisy do deseti skupin, z nichž některé mají několik dalších podskupin.

... V rakouském regionu Ausseerland-Salzkammergut se každý rok v květnu koná velkolepá Slavnost narcisů.

... Příběh o Narkissovi je jen bájí, skutečný název narcisu je odvozen z řeckého narkos - omamuji a vztahuje se k vůni narcisu, která je u některých druhů opravdu velmi silná.

... Dříve se narcis využíval v lékařství při léčbě křečových žil. Hořké cibule se užívaly jako dávivý prostředek a přikládaly se na rány a spáleniny.

... Podle čínské legendy bude mít v novém roce štěstí ten, komu narcis vykvete na Nový rok.

... Většina druhů pochází z oblasti Středomoří, proto byly u nás známy dříve než například tulipány.

... Symbolika narcisů znamená plachost a nejistotu, v něketrých zemích lásku k vlasti. Podle květomnuvy narcisem říkáme: Zůstaň stále tam milý/milý.

... Přemýšlíte, jakou květinu darovat manželce k desátému výročí svatby? Zvolte narcisy, podle květomnuvy se právě k této příležitosti hodí.