Jakmile přejde samý počátek roku, všude se to zaplní křehkou, a přesto odolnou rostlinou, která vám už začátkem ledna umožní těšit se na jaro. Zatímco na loukách se prvosenky jarní (Primula veris) ještě dlouho neobjeví, prvosenky bezlodyžné (Primula vulgaris) už vám provoní byt a zaplaví ho barvami – od bílé přes krémovou, žlutou, růžovou, červenou, fialovou až temně rudou, vybrat si můžete i z vícebarevných variant nebo dokonce plnokvětých odrůd.

 

Jak pečovat o primule v bytě?

 - umístění na světlém místě chráněném před sluncem

 - čím chladnější místo, tím déle vydrží kvést a tím více voní

 - zalévat do podmisky, půdu udržovat stále mírně vlhkou

 - nepřelévat a nenechat úplně vyschnout, jinak přestanou tvořit poupata

 - občasné přihnojení prospěje, ale není nutné

 - odstraňovat odkvetlé květy a žloutnoucí listy

 - po odkvětu vysadit do zahrady

 

Pochutnáte si na květech i listech

Květy prvosenek jsou jedlé, mají nevtíravou chuť a hodí se k ozdobě nejrůznějších pokrmů – ať už zákusků či třeba krémových polévek. Jedlé jsou také listy, které se používají jako náhrada ještě nerašící pažitky. Listy a květy používáme těsně před servírováním, protože vysoká teplota jim škodí.

  

NÁŠ TIP: Plnokvěté prvosenky

I jednoduše kvetoucí primulky jsou díky bohaté paletě barev nádherné, kdo chce však mít skutečnou perlu, může si pořídit některou plnokvětou odrůdu s květy připomínajícími malé růžičky.

 

Pestrou škálu primulí v tomto období doplňují i rychlené cibuloviny: zářivé narcisky, omamné hyacinty nebo vznešené tulipány.

Přineste si od nás domů první závan jara!