Pro založení takového záhonu potřebujete jen málo: správně vybrané místo, netkanou textilii, kačírek, štěrk nebo kůru a rostliny. A pak samozřejmě nápad, jak má výsledné dílo vypadat... Zakládání není těžké, vyplatí se však při něm zvýšená pečlivost: ušetříte si tak případné starosti v budoucnu.

Prvním krokem je příprava půdy. Odeberte vrchní vrstvu, aby budoucí povrch záhonu byl v rovině s okolním terénem, jinak se štěrk nebo kůra budou „rozlévat“ do okolního trávníku a ztěžovat vám práci při sekání. Obvyklá výška mulčovací vrstvy je pět až osm centimetrů.

Následuje důkladné odplevelení. Po zkypření půdu zalijte, počkejte dva až tři týdny, až vyklíčí semena plevelů, která jsou v ní ukryta, a ošetřete je totálním herbicidem – například Roundupem. Máte-li čas, můžete za další tři týdny aplikovat herbicid ještě jednou.

Dalším, pro většinu majitelů zahrad nejpříjemnějším úkolem, je osazování. Vyberte si vhodné trvalky, rozestavte je po záhonu a „dolaďujte“ tak dlouho, až se vám rozmístění bude líbit. Sázíte-li malé rostliny, nezapomeňte na mezery mezi nimi: až rostliny zmohutní, neměly by být příliš husté. Pro sázení platí to, co při zakládání jakéhokoliv záhonu: kořenové baly rostlin namočte do vědra s vodou, po vyjmutí z nádoby rozrušte okraje balů a sázejte do stejné hloubky, v jaké rostliny byly dosud.

Teprve pak nastává čas na položení černé netkané textilie. Napněte ji přes rostliny, nad každou z nich vyřízněte křížový otvor, opatrně textilii přetáhněte přes rostliny a položte na zem. Nezapomeňte ji na několika místech, ale hlavně na okrajích, ukotvit v půdě: hodí se k tomu drát s očkem, který si snadno připravíte.

Nakonec textilii zasypejte vybraným mulčovacím materiálem – kůrou, štěrkem nebo oblázky. Buďte opatrní, abyste nepoškodili čerstvě zasazené rostliny, a dbejte na to, aby povrch záhonu byl stejně vysoko jako okolí.

Počítejte s tím, že kůru bude nutné několikrát doplnit, protože i na takovémto záhonu se pomalu rozkládá. Jinak ale máte po starostech, a to na dlouhé roky dopředu – žádné pletí, žádné kypření... Jen zalévání, případně přihnojení tekutým hnojivem a zastřižení odkvetlých květů nebo suchých částí.

 

Jaké rostliny vybrat?

Na záhon mulčovaný kameny nebo kůrou se hodí většina trvalek. Výjimkou jsou druhy, které zatahují (jako srdcovka nebo cibuloviny), a druhy šíří se oddenky (například kakosty nebo plamenka šídlovitá). Jinak záleží na vašem vkusu a na půdních a světelných podmínkách, které na vybraném stanovišti panují. Štěrkový nebo kamenný povrch je vynikající pro teplomilné středomořské bylinky a další trvalky: kameny totiž přes den akumulují teplo ze slunečních paprsků a navečer pak rostliny dál zahřívají. Polostinnému společenství lesních trvalek naopak víc sluší povrch z kůry.

 

Netkaná textilie pro různé účely

Tři druhy netkané textilie s různou gramáží jsou určeny mimo jiné na

 - mulčování záhonů

 - jako podklad pro štěrkové cesty a terasy

 - jako ochrana výsadeb před mrazy i ptáky

 - proti slunci a nepřízni počasí