Je jedno, zda se pustíte do jeho výroby sami nebo si vyberete ze široké nabídky hotových krmítek, důležité je, aby mělo tyto základní náležitosti:

 - Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, aby se do něho vešel třeba i strakapoud.

 - Krmítko by mělo mít širokou střechu, aby na potravu nepršelo a nefoukal vítr.

 - Podlaha krmítka by měla mít kolem obvodu lištu, která zabrání zalétávání sněhu.

 

Jaké je nejvhodnější místo pro umístění krmítka?

Klidná část zahrady nedaleko přirozených úkrytů přezimujících ptáků, kousek od nějakého stromu nebo živého plotu, samozřejmě tak, abychom na něj dobře viděli a mohli se těšit z návštěv opeřených přátel. Také bychom měli myslet na to, že jsou ptáci v zimě ohrožováni kočkami nebo i kunou a krmítko musíme zabezpečit proti těmto nezvaným hostům. Stačí je umístit alespoň 1,5 m nad zem na hladkou tyč, po které kočka nevyšplhá.

 

Co patří do krmítka?

Různá semena obilovin, slunečnice, proso, pohanka, řepka. Určitě zajímavým a pestrým zdrojem vitamínů a energie je i takzvaná zadina (semena plevelů a zbytky po čištění obilí). Opravdovou ptačí hostinu ptákům nachystáte, pokud jim na podzim nasbíráte a usušíte plody šípků, jeřabin, bezu černého, usušíte nějaká jablka nebo švestky.

 

Další důležitou činností při péči o krmítko je jeho pravidelné čištění. Odstraňujeme vyloupaná semena a slupky, zbytky trusu a nespotřebované potravy.

 

Vhodným doplňkem klasických krmítek jsou různé plastové a drátěné zásobníky na lojové koule. Tyto energetické bomby jsou vhodným doplňkem ke klasickým zrninám a ptákům dodají velké množství energie, kterou potřebují. Často je sortiment lojových koulí doplněn například o oříšky, sušená jablka, proso i slunečnici. Ale pozor – pokud koule zavěsíte příliš nízko nad zem, rád si na nich pochutná i váš pes.