Víkend věnovaný levanduli je sice za námi, ale to neznamená, že bychom s ní skončili. Právě naopak - tímto víkendem nejvoňavější období v roce teprve začalo!

Pokud máte levanduli rádi, zastavte se, v těchto dnech je naše nabídka opravdu široká - od klasických modře kvetoucích, před odstíny fialové, bílé nebo růžové. Najdete u nás malé voňavé keříky i krásně narostlé rostliny ve velkých nádobách. Pro fajnšmekry můžeme nabídnout levandule zapěstované na kmínku. Záleží jen na vás.

 

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je jedna z nejvděčnějších rostlin. Její pěstování je ještě snadnější, než by se mohlo zdát. A platí to právě tak pro pěstování na zahradě ve volné půdě stejně jako pro pěstování v nádobě na terase nebo balkoně. Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina.

 

Levandule miluje slunce a pokud pro ni najdeme to správné místo, navodí neopakovatelnou atmosféru. Aby vynikla její krása, můžeme levandulové keříky pěstovat i s dalšími rostlinami:

 - levandule s levandulí: dynamiku docílíme výsadbou různě velkých a různě barevných kultivarů levandule. Při výběru zohledníme i jejich dobu kvetení. Před výsadbou si ověříme velikost dospělých keříků a dbáme na vhodnou vzdálenost výsadby.

 - kouzlení s kontrastními barvami - při výsadbě levandule využijeme kontrastu barev - pro klasickou fialovou barvu levandule je doplňkovou barvou žlutá. Naopak barevnou harmonii tvoří s červenou a fialovou. K levandulím můžeme vysazovat třeba slunečnice (Hellianthus), žlutooranžovou sluncovku (Eschscholzia californica, kalifornský mák). Barevný kontrast dodají také žluté květy pupalek (Oenothera) nebo řebříčků (Achillea).

 - levandulím to velmi sluší i ve společnosti růží. Vysadit je můžeme jako atraktivní lem záhonu růží. Zvlášť dobře se mohutné trsy levandulí vyjímají jako popředí před popínavými  či stromkovými růžemi. Úspěšně zakryjí tu část záhonu, která by jinak působila prázdně. Navíc pomáhá vůně levandule odpuzovat od růží mšice.

Levandule se dobře snese s rostlinami prospívajícími ve stejných nebo podobných podmínkách. Z kvetoucích rostlin jsou to třapatky, šatery, hvězdnice (astry), gazánie, hlazence, gerbery, rozchodníky, pětkovce nebo babtisie. Z bylinek se k levanduli hodí bazalka, rozmarýn, šalvěj, dobromysl nebo tymián

 

Ať si přinesete domů malou sazeničku nebo velký keřík, vykouzlí vám levandule na terase neopakovatelnou atmosféru. Přitom platí přímá úměra - čím víc levandule, tím větší radost přinese. A protože levandule patří mezi rostliny, které milují včely, hmyz a také motýli, uděláte radost i těmto pomocníkům zahrady.