Trvalky do zahrady vnášení záplavu barev a tvarovou různost, které se proměňují v průběhu celého roku. Své kouzlo má samozřejmě i letní trvalkový záhon. Tak se pojďme podívat, které druhy trvalek na něm můžeme najít.

 

Geranium 'Rozanne' - Kakost

Vyniká extrémně dlouhou dobou kvetení, květy se objevují od června do října. Je to velmi bujně rostoucí trvalka, často může utěsňovat až vytlačovat sousední trvalky v záhonu. Proto je vhodné pro výsadby ve větších plochách či jako půdopokryvná trvalka. Co se týče nároků na světlo - nejlépe kvete na slunci, ale bude prospívat a kvést i v polostínu. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny.

Svěže zelené, zhruba 10 cm široké listy jsou dělené do pěti zubatých laloků. Na podzim se barví do oranžových tónů. Květy měří v průměru 5 cm, světle fialovo-modré okvětní plátky vytváří miskovitý květ s bílým středem. 

V Británii byla tato odrůda dokonce zvolena Trvalkou století!

A ještě ke jménu odrůdy: tento kultivar byl nalezen v zahradě Rozanne Watererové v Somersetu v Anglii v roce 1990, odtud se dostal do trvalkových školek a k dalším zákazníkům. 

 

Platycodon grandiflorus 'Astra Blue' - Boubelka velkokvětá

Naším druhým tipem na modré květy do letního trvalkového záhonu je nenáročná trvalka s velkým květem ve tvaru zvonku a poupaty, které vypadají jako miniaturní balónky. Právě ty se staly předobrazem pro půvabné české pojmenování Boubelka velkokvětá.

Listy jsou při okrajích zoubkaté, zelené až modro-zelené a raší až později na jaře. Miluje slunce a propustnou, výživnou zem, která by neměla extrémně vyschnout. Patří mezi nízké, nenáročné a bohatě kvetoucí trvalky. Hodí se do skalek, na smíšené trvalkové záhony, do suchých zídek, vynikne na záhoně ve společnosti nižších okrasných travin. Je plně mrazuvzdorná až do -29°C.

 

Lavandula angustifolia 'Anna'

Druhů levandulí je mnoho, asi vás napadne, zda je vůbec ještě možné vyšlechtit na levanduli něco nového nebo jiného. Ano, je: my vám zde představíme odrůdu 'Anna', která je zajímavá tím, že remontuje, tzn., že kvete opakovaně. Pokud ji po odkvětu seříznete, vykvete vám ještě jednou. I pro tuto svoji vlastnost do letního trvalkového záhonu rozhodně patří.