Než nastane optimální doba pro výsadbu, můžete si začít plánovat barevné kompozice pro svou zahradu, protože cibuloviny v záhoně vždy nejlépe vynikají ve skupinách.

Úspěšné pěstování cibulovin je podmíněno vysazováním kvalitních, zdravých cibulí a hlíz. Zvláště při nákupu bychom měli být pozorní a kontrolovat, zda nejsou cibule a hlízy poškozené nebo nahnilé, zda jsou pevné a celistvé.

Optimálním termínem pro výsadbu většiny druhů je přelom dubna a května. Lilie je možné sázet již dříve, naopak begonie jsou citlivější k pozdním jarním mrazíkům, a tak s jejich výsadbou příliš nespěchejte. Pro hloubku výsadby platí jednoduché pravidlo – měla by odpovídat přibližně dvojnásobku šířky cibule. V těžkých půdách stačí cibulky umístit o něco mělčeji, naopak v lehkých suchých půdách vysazujte hlouběji. Cibulnaté a hlíznaté květiny nejsou příliš náročné na charakter půdy a jsou schopny s úspěchem růst téměř ve všech zahradních půdách. Většina letních cibulovin potřebuje dostatečně slunné stanoviště (jen begonie mají rády lehké přistínění).

Dobrým pomocníkem vám budou sázecí košíky, které mají na všech stranách otvory pro prorůstání kořenů. Na podzim nám také usnadní vyjímání hlíz a cibulí z půdy.

V přenosných nádobách se můžete těšit z pestrosti barev letních cibulovin a hlíznatých rostlin také na balkonech, terasách či dvorech.

 

Cibule, nebo hlíza?

Typickou vlastností cibulnatých a hlíznatých rostlin je jednoroční vegetační cyklus, během kterého rostlina vytvoří nadzemní orgány, květy, popřípadě semena, a nashromáždí v podzemním zásobním orgánu (cibuli či hlíze) živé látky pro další vegetaci. Každá vegetace je zakončena obdobím vegetačního klidu. U cibulí dochází k tvorbě základu nové rostliny již během období vegetačního klidu. Cibule je vlastně kompletní rostlina, která čeká, až se bude moci rozvinout. Ukrývá všechny nadzemní části, stonek, listy a květy, které z ní potom vyrostou. Naopak hlíza je pouze zásobárnou živin a k diferenciaci nadzemních orgánů dochází až během vegetace.

 

Jak vysazovat
Jiřiny
Vysazují se začátkem května, jsou sice citlivé na přízemní mrazíky, ale minimálně 10 dní jim potrvá, než se objeví jejich výhony nad zemí. Výsadbovou jámu můžeme obohatit kompostem nebo chlévským hnojem, důležitá je dostatečná zálivka.

 

Begonie
Vyžadují teplo, a tak s jejich vysazováním není radno spěchat, aby je nepoškodily pozdní mrazíky. Jako substrát použijte dobrou univerzální zeminu pro kvetoucí rostliny. Zeminu se snažíme udržovat stejnoměrně vlhkou, ale ne přemokřenou.

 

Lilie

Vysazujeme ve skupinách po třech až pěti k trvalkám nebo letničkám, doplňujeme je trávami a kapradinami. Během pěstování zamezíme přemokření, do těžkých půd předem zapracujeme drenáž.

 

Mečíky

Vysazujeme koncem dubna nebo počátkem května do řádků vzdálených alespoň 20 až 30 cm, v řádcích pak asi 10 cm od sebe. Před výsadbou opatrně oloupeme hlízy ze slupek, dáváme pozor na klíček a rašící kořínky. Velké hlízy sázíme 10 cm hluboko, aby se v létě nevyvracely, střední hlízy asi 7 – 10 cm hluboko.