Stehlík obecný

Je nápadně barevný – na obličeji má červenou masku, žlutočerné krovky, černé temeno a šedé bříško. Dříve se choval v malých klíckách v bytech. Miluje jakákoliv semena, přednost ale dává bodlákům.

Kos černý

Pravidelný a častý návštěvník krmítek, který se za zimní krmení na jaře odmění hlasitým zpěvem. Živí se hlavně žížalami, rád si pochutná na různých bobulích a miluje jahody.

 

Sýkora koňadra

Často se ke krmítku slétává v hejnech. Ráda si pochutná na slunečnici nebo lojových koulích. Jako jeden z mála ptáků dokáže držet potravu oběma nohama a zobáčkem ji zpracovat. V době hnízdění přinese denně svým holátkům až 900 housenek, larev a kukel.

 

Sýkora modřinka

Je drobnější, má černý proužek přes oko a modrá záda. Přes léto sbírá hmyz a dokonce má v oblibě pavouky.

 

Sýkora babka

Žije v páru po celý rok. Jako jediná sýkora si vezme do zobáčku více semen a letí si je schovat. Miluje semena olší, na jaře v době hnízdění sbírá hmyz, v létě olejnatá semínka plevelů.

 

   

Zleva do prava: Sýkora Koňadra, Sýkora modřinka a Sýkora babka. 

 

 

Brhlík lesní

Skvěle šplhá po kmenech stromů, často hlavou dolů. Pod kůrou stromů hledá larvy dřevokazného hmyzu. Hýčkejte si ho: v zimě si rád pochutná na semenech v krmítku a na jaře to oplatí vašim stromům jako skvělý lékař.

 

Hýl obecný

Elegantní červený ptáček s černou hlavou. Živí se převážně semeny a bobulemi, hmyz zobne spíš jako přílohu. Hýl chovaný od malička ve společnosti lidí dokáže napodobit písničku, kterou mu budete pískat, jako by hrál na flétnu.

 

Vrabec domácí

Miluje zrní a na krmítko létá vděčně každý den. Vždycky byl a ještě je dlouholetým společníkem člověka, proto bychom na něj v zimě neměli zapomínat.

 

Pěnkava obecná

Do zahrad se stahuje až na podzim a v zimě. Živí se především semeny plevelů, v zimě má nejraději slunečnici. Svá mláďata krmí výhradně drobným hmyzem.

 

 

Shora dolů, zleva do prava: Brhlík lesní, Hýl obecný, Vrabec domácí, Pěnkava obecná

 

NÁŠ TIP: Čím pestřejší jídelníček na krmítku vytvoříte, tím více druhů ptáků můžete pozorovat.

 

CO NASYPAT DO KRMÍTKA?

semena: slunečnice, proso, řepka, obiloviny, mák

bobule: šípky, jeřabiny, hloh, rakytník

ořechy, jablka, mrkev, vločky

lůj, kousky syrového masa, lojové koule

 

CO DO KRMÍTKA NEPATŘÍ?

čerstvé pečivo - slané rohlíky - plesnivé nebo zkažené potraviny - těstoviny - žluklý či přepálený tuk

 

 

In: Zpravodaj Zima 2015, č. 84

Text: David Brom, ZC Jindřichův Hradec; foto: Dreamstime