DOTAZ: Nemohu se poslední roky dopěstovat angreštu. Vždy, když už se začnou dělat malé plody, napadne stromek plíseň. Mám ho vykopat a koupit nový?

Váš angrešt napadá hnědá plíseň angreštu neboli americké padlí. Tato choroba se v posledních několika letech na angreštech hojně vyskytuje a je třeba proti ní bojovat několika způsoby. Za prvé je třeba pravidelně prosvětlovat a prostřihávat korunky, tak aby byl keřík dostatečně vzdušný a listy po ranních rosách nebo dešti rychle osychaly. Pokud v sezóně narazíme na napadený letorost, ihned ho odstraníme. Dalším opatřením je postřik přípravky Kumulus před květem a jednou po odkvětu a následně aspoň dvakrát přípravkem Discus.

 

DOTAZ: Rádi bychom se zbavili plevelů na cestičkách. Dříve se prodával přípravek, kterým se plevel posypal a pak na těch místech skoro celý rok nerostl. Nemůžeme ho ale delší dobu sehnat, existuje nějaká náhrada?

Přípravek Casaron, o němž se zmiňujete, bude letos nahrazen přípravkem Plevel Blok, který po aplikaci zahubí stávající vegetaci na daném místě a nedovolí dalším plevelům vyrůst po dobu až tří měsíců. Aplikuje se postřikem a lze ho použít nejen na cestičky a štěrkové cesty, ale také pod hlubokokořenící rostliny (ovocné a okrasné stromy a keře). Při plošné aplikaci použijeme na postřikovač herbicidní zvon, který zabrání úletu postřiku na jiné kultury.

                         

 

DOTAZ: Růže na záhoně každý rok trpí zvláštní chorobou – listy jsou nejprve krásně zelené a pak se na nich začnou objevovat černé skvrny a na květech hnědé tečky. Jak se tomu bránit?

Jedná se o černou skvrnitost a nejspíše i padlí na růži. Ideální je postřik přípravkem Careo 2v1 komplexní ochrana. Tento přípravek funguje jednak proti mšicím, jednak zároveň ochrání nejen růže proti skvrnitostem a padlí na listech. Je dostupný buď jako koncentrát, nebo jako již naředěný přípravek připravený k okamžitému použití.

 

DOTAZ: Na zahradě máme švestku, která každé jaro nádherně rozkvete, ale švestek se nedočkáme. Pokaždé spadnou ještě zelené. Nechybí jí nějaká výživa?

Určitě ne, slivoně nejsou na výživu příliš náročné, spíše váš strom pravidelně navštěvuje pilatka švestková. Tato moucha nalétává v době opadu květních plátků na mladé plůdky a klade do nich svá vajíčka. Z nich se následně vylíhnou larvy a ty poškodí mladé plody tak, že spadnou. Pomůže vám postřik přípravkem Calypso AL, pokud máte pouze jeden strom, nebo Calypso v koncentrátu. V době právě opadu květních plátků se provede postřik stromu a švestek se určitě dočkáte.

            

 

DOTAZ: Kdy máme začít s ošetřením jádrovin proti chorobám plodů? Slyšeli jsme, že se proti strupatým jablkům ošetřuje již na jaře.

Strupovitost jádrovin může opravdu napadnout jabloně již brzy na jaře. Ideálním řešením je přípravek Zdravé Jablko. V příbalové informaci najdete jasně a přesně specifikované růstové fáze a termíny ošetření proti strupovitosti a padlí na jádrovinách.

DOTAZ: Již několik let naše hruška trpí rzivostí, už si s tím nevíme. Máme se hrušky zbavit?

Nemusíte, jen je třeba se připravit na to, že budete muset ošetřovat na jaře hrušku a na podzim jalovec, který jistě někde v okolí roste. Hostí totiž rez hrušňovou, která od jara do podzimu žije na hrušních a na zimu se stěhuje právě na jalovec. Použijte postřik přípravkem Talent, který se používá proti strupovitosti jádrovin, ale funguje spolehlivě i na rez.

 

DOTAZ: Na kvetoucích jahodách často objevím zaschlé kvítky, které se vůbec nerozvinou. Nevíte, čím by to mohlo být?

Určitě došlo k napadení květopasem jahodníkovým. Tento nosatcovitý brouk vyžírá pylová zrna a tím poškozuje květy, které následně upadnou, aniž by se rozvinuly. Pomůže vám postřik přípravkem Calypso v době, kdy objevíte první zaschlé kvítky. Proveďte plošný postřik celého jahodníkového záhonu, případně můžete doplnit postřikem přípravkem Teldor proti plísni šedé.

 

DOTAZ: Čím mám ošetřit rostliny v truhlíku, aby je nenapadaly molice nebo mšice? Každý rok s nimi bojuju…

Už při výsadbě balkonových rostlin kromě Osmocotu (hnojivo s dlouhodobým účinkem na šest měsíců) přimíchejte do substrátu také dlouhodobě působící insekticid Careo granulát. Tento přípravek ochrání vaše rostliny před jakýmkoli hmyzím škůdcem po dobu tří měsíců a společně s Osmocotem zajistí klidný život po celou sezónu – nejen vašim rostlinám, ale i vám.