Nevzhledný trávník poškozený více než z poloviny je vhodné založit buď znovu, nebo se jej můžeme pokusit obnovit „bez rytí“ vysetím speciální travní směsi obnova, jejíž složení umožní rychlé oživení okrasných i zátěžových trávníků. Tato unikátní travní směs během tří až čtyř týdnů dokonale obnoví a zregeneruje trávník poškozený nejen zimními mrazy.

Pro úspěšný přísev této travní směsi je nutná především dobrá příprava pozemku před výsevem a následné dokonalé zapravení travního osiva do půdy. Obnovu trávníku provádíme od dubna do konce října vždy s přihlédnutím k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu).

Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny, případně vertikutačními hráběmi trávník prořežeme do hloubky několika milimetrů. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme např. rašelinou.

Osivo vyséváme v dávce 20 až 30 g na metr čtvereční a dokonale jej zapravíme do hloubky dvou až tří milimetrů. Na osetou plochu doporučujeme rovnoměrně aplikovat trávníkové hnojivo. Nově oseté plochy udržujeme stále vlhké. První sečení provádíme při výšce rostlin 100 až 150 mm vždy ostrým nástrojem (kosa, srp, žací nůž). Mladé rostliny zkracujeme vždy maximálně o třetinu. Další sečení pak už opakujeme podle potřeby každých pět až deset dnů. V průběhu následujících dvou až tří sečí se trávník plně zapojí a vytvoří dokonalý travní koberec.

 

Úspěšnou obnovou trávníku práce nekončí. Dokonalý trávník vyžaduje pozornost a především pravidelnou péči v průběhu celého vegetačního období. Pro vyváženou výživu a dobrý zdravotní stav trávníku nesmíme zapomínat na pravidelný přísun živin.

Vyzkoušejte některý z komplexních systémů hnojení trávníku v průběhu celého vegetačního roku, které nabízejí dobrá zahradnická centra.