Do jara je ještě daleko, ale o tom, jak bude vaše zahrada vypadat, až roztaje sníh a zazelenají se první listy, se rozhoduje právě teď, na podzim. Je čas na výsadbu cibulovin.

 

Kdy přesně vysazovat?

Narcisy, sněženky a bledule by měly být zasazené jako první. Pokud jste to nestihli, měli byste si pospíšit. Ostatní druhy se vysazují od poloviny října do půli listopadu. I ony mají stanovené pořadí: v druhé polovině října tulipány, krokusy a okrasné česneky. Poslední, v první půli listopadu, by měly do půdy přijít modřence.

 

 

Každá cibulovina by se měla vysazovat v jiném období, obecně je to od poloviny října do konce listopadu.

 

Jak hluboko sázet? Cibule balené nebo volně ložené? - čtěte zde

 

Vynikajícím pomocníkem je sázeč cibulí. Chcete-li však vysazovat větší množství cibulek najednou, nesázejte je po jedné, ale vytvořte skupiny - odhrňte půdu na celé ploše a pak cibulky zase zasypejte. Rozkvetlé pak budou vypadat přirozeněji.

 

Aby vám na jaře dělaly radost, měli byste se držet několika jednoduchých zásad:

Připravte si půdu: předem ji nakypřete, můžete ji obohatit kompostem nebo rohovinovou moučkou.

Sázejte do správné hloubky: ta by měla být asi dvojnásobkem výšky cibulky.

Nesázejte jednotlivě: cibuloviny vždy vyniknou ve větších plochách, proto větší cibulky (třeba tulipány) seskupte do hnízd o třech, menší po pěti nebo po sedmi.

Kombinujte druhy: vysazujte vždy více druhů cibulovin do jednoho záhonu. Začátek kvetení se většinou liší a díky kombinaci pokvete záhon po celé vegetační období.

Vysazujte do košíků: speciální košíčky na cibuloviny (většinou plastové) ochrání cibulky před hryzci a zabrání jim, aby se stahovaly do větších hloubek. Až budete cibulky vyjímat, podstatně vám usnadní práci.