Vánoční hvězda, též také zvaná poinsettia, má poměrně vysoké nároky na pěstování a následnou péči, odlišnou od ostatních pokojových rostlin. Pokud zásady správného pěstování nedodržíte, listy poměrně rychle zežloutnou a opadají. Jak to tedy udělat, aby vám křehká kráska dělala doma parádu ještě dlouho po Štědrém dnu?
Dobrou zprávou je, že jako jediná z vánočních pokojových rostlin, které jsou v Čechách populární, nevyžaduje chlad pro pěstování nebo pro trvanlivější kvetení. Tím má rozhodně navrch před azalkou nebo bramboříkem, kterým se v panelákovém bytě daří mnohem hůře.

 

Péče o vánoční hvězdu

Pokud chceme, aby poinsetia (Vánoční hvězda) byla dlouhodobou okrasou našeho vánočně vyzdobeného bytu, je nutné dodržet jisté zásady.

1.   Trvale chránit před chladem a průvanem.

2.   Mírná zálivka, přemokření je horší než přísušek.

3.   Umístit rostlinu na stanovišti s dostatkem světla.

 Rostlina se může nachladit během dopravy domů (musí být pečlivě zabalená), může ji poškodit čekání v autě (nákup naplánujte na závěr vašeho pobytu ve městě), doma je nebezpečné větrání.

Opravdu minimální zálivka. Rostliny často umísťujeme v keramických obalech. Dbejte na to, aby v obalu nebyla zbytková voda. Vždy používejte vlažnou vodu.

 

Rada na závěr:
Neodkládejte její nákup na poslední chvíli a nákup a transport domů naplánujte na bezmrazý den!

 

Více o původu, jejím pěstování a různých druzích ZDE