Jsou trendem moderní doby. Nemáte čas v horkém létě zalévat dvakrát denně? Je pro vás namáhavé nosit konve s vodou? Pěstujete květiny na chalupě, kam jezdíte jen o víkendu? Pak je toto řešení vhodné právě pro vás. Výrobců i výrobků pro pěstování rostlin se samozavlažováním je na našem trhu poměrně velký výběr. Jak se v nich ale orientovat, když ne všechny splňují naše požadavky a ne všechny fungují správně?

V samozavlažovacích nádobách můžeme pěstovat široké spektrum – pokojové a balkónové rostliny, letničky, trvalky, dřeviny a jehličnany menšího vzrůstu, drobné ovoce, zeleninu. Pouze suchomilné a sukulentní rostliny se k pěstování v těchto květináčích nehodí.

Aby rostliny správně prospívaly, musí mít dost místa pro kořenový systém, proto vybíráme nádoby s větším prostorem pro substrát. Substrát volíme hrubší, hrudkovitý, nesléhavý, který umožní přístup vzduchu ke kořenům. Ve spodní části je prostor pro zásobník s vodou. Pro truhlík o délce 60 cm je ideální zásobník asi na 3-3,5 litru vody. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i v nejteplejších letních dnech stačí vodu do zásobníků doplňovat jednou týdně. Nejdůležitější věcí je dostatečný odtokový otvor umístěný tak, aby vodní hladina nikdy nedosáhla až k substrátu. Zejména pokud nejsou květiny schované pod střechou a prší do nich, musí přebytečná voda volně odtékat z nádoby, aby substrát nezahníval.

Ani estetická stránka nemusí jít stranou, protože samozavlažovací truhlíky a květináče jsou k dostání v nejrůznějších barevných variantách od bílé až po tmavě šedou či černou.

Osazování vybrané nádoby bude probíhat stejně jako u klasických truhlíků, u samozavlažovacích jen prověříme, zda máme umístěné knoty. V případě, že nádoba knoty nemá (skutečně to není nutné), ale má vzlínací šachty, napěchujeme do těchto šachet substrát a pak už pokračujeme, jako bychom měli jakýkoli truhlík či květináč. Připravenou nádobu naplníme do jedné třetiny substrátem. Do této vrstvy můžeme přidat hnojivo s dlouhodobým účinkem. Opět doplníme substrát – do dvou třetin. Rostliny vyjmeme z kontejneru a s kořenovým balem zasadíme do nádoby. Okolo rostliny dosypeme substrát a velmi lehce přitlačíme.

Čerstvě osázené nádoby dostatečně zalijeme, poprvé pouze shora. Pokud jsme do nádoby zasadili velké, už vzrostlé rostliny, další zalévání provádíme pouze doplňováním zásobníku. Jestliže máme malé rostlinky, pokračujeme v zalévání shora další dva až tři týdny, teprve pak začneme vodu doplňovat jen do zásobníků. Do zálivkové vody doplňované do zásobníků je možné přidávat i hnojivo, pouze volíme nižší koncentraci.