Podzim je ideální pro výsadbu prostokořenných ovocných stromů a keřů.

 

Podle čeho vybrat správnou odrůdu?

Konkrétní rané či pozdnější odrůdy jabloní vybírejte podle vlastních požadavků na zralost. Ve vyšších polohách je vhodnější vysazovat ranější odrůdy, které zde spolehlivě dozrají. Totéž platí také pro hrušně.
U slivoní je třeba dbát na vhodný výběr odrůd podle nadmořské výšky, kvality půdy a velikosti prostoru výsadby.
Meruňky a broskvoně vybírejte podle kvality půdy a požadavků na kvalitu oslunění daného místa.
Třešně doporučujeme vybírat podle podnože a velikosti prostoru, protože třešně tvoří velké koruny.
Višně tak veliké nároky na prostor nemají.

O odrůdách a pěstování slivoní zde

O odrůdách a pěstování broskví a nektarinek zde

 

Jak vysazovat?

Na dno výsadbové jámy je vhodné použít vyrýpnutý travní drn obrácený kořeny vzhůru. Slouží jako budoucí zdroj živin a organické hmoty. Při výsadbě stromku zastřihněte konce kořenů, do vyhloubené jámy přidejte kompost či substrát, vysaďte stromek a řádně zalijte. Po vsáknutí vody kořeny zahrňte vrstvou zeminy. Rostlinu zasaďte tak hluboko, aby místo roubování zůstalo nad zemí. Stromky je nutné vyvázat k opoře a zabezpečit proti poškození zvěří. Stromky na stanovišti fixujeme pomocí kůlů a úvazů, které by na místě měly zůstat ideálně dva roky. U slabě rostoucích podnoží zajistíme oporu permanentní.

 

Základní pravidla pro výsadbu ovocných stromů

Pro každý strom vytvořte dostatečný prostor. Mějte na paměti velikost rostliny či koruny dospělého stromu. Na slabě rostoucích podnožích můžete tvarovat do stěn nebo vřeten, čímž ušetříte potřebné místo. Korunky lze tvarovat přímo podle potřeby konkrétní zahrady.

Nové ovocné stromky nesázejte na místa, na kterých jste před nedávnem zlikvidovali staré stromy. Zásadně také nesázejte peckoviny po peckovinách nebo jádroviny po jádrovinách.

Ovocné stromky nakupujte jen kvalitní a označené podle platných norem pro dané druhy.

Při nákupu dbejte na to, aby byly stromky dobře založeny, měly kvalitní kořeny a nepoškozenou nadzemní část. Vysazujte je co nejdříve po nákupu, aby nedošlo k zasychání kořenů nebo případně k zaschnutí celého stromku.

Před výsadbou můžete kořeny asi na jednu až dvě hodiny namočit do vody, aby si stromek nasál co největší množství vody. Kořeny před výsadbou zakraťte, aby se dále větvily, a totéž platí i o nadzemní časti (korunce) - větve zkracujeme o 2/3 vždy na vnější pupen tak, aby poslední pupeny postranních větví byly ve stejné rovině. Terminální výhon ponecháme výše postavený přibližně o cca 30 cm. Specifika řezu se liší podle zvoleného způsobu pěstování, ovocného druhu, případně i odrůdy. Pozor - toto neplatí u štíhlých vřeten a špičáků.

Chcete se těšit z krásných, velikých plodů? Nezapomeňte na předjarní a jarní postřiky, které je třeba provádět, pokud se chcete vyhnout strupovitosti a dalším chorobám, které jádroviny postihují.

Samozřejmě můžete mít ovocný stromek i bez zahrádky - některé odrůdy jsou vhodné i k pěstování v nádobách např. na terasách.

 

Kontejnerované ovocné stromy a keře máme v nabídce samozřejmě celoročně, jejich výsadba je možná po celý rok.