Tento druh pryšce (Euphorbia pulcherrima) v tamních subtropických lesích dorůstá do výšky až čtyř metrů. Botanikové ji také pojmenovali Poinsettia podle mexického ministra Joela Robertse Poinsetta, který ji  v 19. století poprvé představil ve Spojených státech. 

V tuto dobu byla rostlina v Evropě už známá, až v padesátých letech minulého století se však dočkala největšího rozmachu šlechtění rozmanité škály odrůd vhodných pro interiéry. 

Vánoční hvězda získala obrovskou popularitu díky svým překrásně vybarveným listenům (braktejím) které občas mylně pokládáme za květy. Samotné květy jsou však žluté, nacházejí se ve středu braktejí a leckdo je možná úplně přehlédne. Neomylně ale podle stupně jejich nakvetení poznáte, zda je vaše vánoční hvězda čerstvá a udělá vám doma ještě řadu týdnů velkou parádu.

Botanici ji označují jako Euphorbia pulcherrima, od zahradníků uslyšíte spíše název poinzécie, my ostatní ji prostě říkáme vánoční hvězda. Nejtypičtější z typických pokojových rostlin pro vánoční období.

Trh nabízí velkou škálu odrůd, licenčně chráněných. Nejoblíbenější a nejrozšířenější jsou všechny variace na červenou (např. klasický Freedom Red, krvavě červená Prestige). Jen asi desetina zákazníků preferuje růžové (Freedom Pink), bílé (Freedom White) nebo vícebarevné sourozence (růžovobílý Marble nebo tečkované Primero). Jednotlivé kultivary se liší velikostí i tvarem listenů, opravdovou specialitkou jsou pak odrůdy s vícebarevným listem.

 

Tajemství pěstování

Vánoční vězdy se v českých podmínkách začínají pěstovat už během prázdnin. První se sázejí velké dekorační velikosti, úplně naposledy minirostlinky vysoké jen několik centimetrů. Rostlina vyžaduje množství světla a libuje si v teple. Od začátku září, podle citlivosti jednotlivé odrůdy na délku dne, je možno upravovat dobu nakvetení. Po desetihodinové světlé periodě se rostliny zatemňují a nastává umělá noc. V důsledku tohoto postupu se za několik týdnů stoly plné hvězd promění v červenou řeku.

Spektrum velikostí pěstovaných u českých pěstitelů uspokojí snad každého zákazníka. Zmiňované minirostliny s listeny jen pár centimetrů nad zemí po dekorační keře vysoké kolem metru s mnoha braktejemi po celé rostlině nebo korunky zapěstované na kmínku. Posledních několik let jsou poměrně populární sesazené nádoby s více sortami, barevně příjemně sladěnými.

 

Rady pro nákup a domácí péči

Pro každého zákazníka je tato pokojová rostlina malým testem úspěšného pěstitele. Je teplomilná, na chlad a průvan velmi choulostivá. Je třeba na to pamatovat nejen při pěstování, ale také následné péči v bytě. Vyvarujte se nákupu této nejtypičtější rostliny Vánoc u obchodníků, kteří vystavují rostliny venku před prodejnou. Rostlina reaguje na všechny neblahé vlivy vždy stejně – chřadne, a to okamžitě. Opadají jí listy, zežloutne a zvadne. Stejně vám oplatí, když ji přelijete nebo naopak nezalijete.

Vánoční hvězdu si doneste domů dobře zabalenou, teplota pro transport by neměla klesnout pod 10 stupňů. Doma ji umístěte na stanoviště s dostatkem rozptýleného světla a stabilní pokojovou teplotou. Místo v průvanu blízko domovních dveří nebo na studeném parapetu není vhodné. Zálivka musí být pravidelná, ideálně odstátou, měkkou vodou do podmisky. Množství vody musí květináč pojmout, rostlina nesmí zůstat stát ve vodě. Pokud lehce přischne, svěsí listy, po zálivce ale většinou velmi rychle pookřeje.