Houbové choroby jsou nejčastější příčinou žloutnutí rostlin česneku a jejich předčasného vadnutí a usychání. Na cibulích se vyskytují hnědavé skvrny, které se rozšiřují dovnitř stroužku a cibule trouchnivějí. Rostliny mají také silně redukovaný kořenový systém. Zdrojem infekce je sadba nebo zbytky napadených rostlin v půdě. Účinnou ochranou je moření stroužků česneku v roztoku přípravku Sulka. Moření provádíme až těsně před výsadbou, provádí se v koncentraci 40 ml na 1 l vody (4% roztok) po dobu 6-12 hodin.

Stejným postupem se lze bránit i napadení houbovými chorobami u okrasných cibulovin, na kterých se často objevují propadlé hnědé až černé skvrny, hlízy následně hnijí a trouchnivějí. Na listech se mohou objevovat skvrny nebo od špiček žloutnou. Na podzim vysazované cibuloviny, které zjara kvetou, jako jsou např. kosatce, lilie, tulipány, narcisy, hyacinty, je tedy potřeba také před výsadbou namořit v roztoku přípravku Sulka. Postup je úplně stejný jako  u česneku. Pokud bychom po moření ihned nesázeli, je nutné hlízy důkladně vysušit.

 

Náš tip:

Využít můžete také rostlinný přípravek Gliorex. Obsahuje spóry hub přirozeně se vyskytujících v půdě, které mají schopnost pro rostlinu rozkládat organické zbytky v půdě a tím zvyšovat příjem živin z půdy. Zvyšují počet vzešlých rostlin, zvyšují dynamiku růstu rostlin. Gliorex je rovněž schopen přes zimní období rozložit klidová mycelia některých hub – Claviceps, Sclerotinia, Botrytis, Rhizoctonia, Verticillium. Přípravek nezanechává škodlivá rezidua. 

Při použití u sadby česneku je třeba postupovat následujícím způsobem: Přípravek lze aplikovat na povrch půdy s následným zapravením do hloubky cca 5 – 10 cm před výsadbou (v dávce 4 gramy na 10m2), nejlépe společnou aplikací s anorganickými hnojivy nebo mořením sadby (10 gramů na 1 kg sadby). Moření sadby česneku před výsadbou mělo velmi příznivý vliv na zdravotní stav česneku, jeho výnos i kvalitu sklizeného česneku. Sadbu česneku moříme těsně před výsadbou. Mořící suspenzi připravíme z 10 g přípravku Gliorex ve 200 ml vody. Tato suspenze stačí na ošetření 1 kg sadby česneku. Suspenzi vlijeme na 1 kg stroužků v PE sáčku nebo nádobě a v průběhu 30 minut několikrát řádně, ale opatrně protřepeme, aby všechny stroužky byly celé smočeny, pak obsah vysypeme a necháme do druhého dne oschnout. Také doporučujeme ještě po výsadbě ošetřit povrch záhonu zálivkou suspenzí Gliorexu (2 – 4 g/10 l na 10 m2) a tuto zálivku opakovat ještě i na jaře po rozmrznutí půdy.