Snad nejznámějším i nejpopulárnějším druhem této skupiny je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), která vytváří soukvětí v charakteristickém kulovitém tvaru a v rozmanitých barvách v odstínech od čistě bílé až po tmavě fialovou barvu. Kdo tyto hortenzie pěstuje, jistě ví, že je musí na zimu dobře připravit a ochránit proti prudkým mrazům. Pečlivá ochrana se týká zejména vrcholových pupenů, které nesou základ příštích květů. Pokud namrznou, hortenzie v následujícím roce více obrůstá listím, ale kvetou jenom sporadicky nebo vůbec. Z tohoto důvodu je jejich pěstování v horších klimatických oblastech poměrně komplikované a výsledek nejistý.

 

Šlechtění hortenzií ale přineslo několik skvělých výsledků a velkou naději i pro majitele zahrad v mrazivých lokalitách. Nově vyšlechtěné odrůdy totiž zakládají květy jak na starém dřevě, tak na mladých, z jara vyrostlých výhonech. Proto při jejich pěstování nemusíme spoléhat jenom na dobré přezimování vrcholových pupenů. Hortenzie těchto typů totiž celkem spolehlivě vykvetou i z dolních pupenů, které bývají vyzrálejší a skoro nikdy u nás nezmrznou. Jednou z prvních hortenzií velkokvětých, která se touto vlastností mohla pochlubit, je odrůda ‘Endless Summer‘. Dnes je toto slovní spojení i názvem celé kolekce, ve které se všechny odrůdy vyznačují touto skvělou vlastností. Kolekce ‘Endless Summer‘ však není jedinou, která se vyznačuje kvetením na nových výhonech. Z jiné šlechtitelské dílny pochází další velmi zajímavá kolekce, která dostala jméno Forever Ever. Výběrem těchto hortenzií si kupujeme téměř jistotu, že se i po krutých zimách dočkáme pestrých a půvabných soukvětí. Kvůli spolehlivému kvetení z mladých výhonů můžeme tyto hortenzie relativně celkem snadno pěstovat i ve velkých nádobách a jejich prostřednictvím si vylepšit vstupní prostor do domu či místo na terase nebo na balkóně.

Hydrangea macrophylla Forever Ever

 

Mezi hortenziemi najdeme i jiné druhy, které jsou velmi spolehlivé a dobře rostou i v drsnějších klimatických podmínkách. Do této skupiny patří třeba hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens), původem ze Severní Ameriky. Navzdory svému druhovému jménu vytváří nižší, husté keře. Nepřesnost při volbě druhového jména je však skoro jedinou věcí, kterou lze těmto hortenziím vytknout. Nejrozšířenější je kultivar \'Annabelle\'. Je to spolehlivá rostlina, která umí růst v různých druzích půdy a toleruje i různá stanoviště. Kvete stejně dobře ve stínu i na slunci, ve slunečních polohách ale vyžaduje dostatečnou zásobu půdní vláhy. Zejména mladé rostliny na nedostatek vláhy snadno reagují uvadnutím. Květenství této hortenzie se tvoří na nových výhonech, takže i po silných zimách rostlina spolehlivě vykvete. Je silně mrazuvzdorná, při pěstování v optimálních podmínkách nevyžaduje žádnou mimořádnou přípravu na zimu či ochranu proti mrazům. Tato hortenzie se může pravidelným řezem udržovat v kompaktním tvaru, není to však bezpodmínečně nutné. Ponechána svému osudu bude nekontrolovaně růst až do velikosti kolem dvou metrů, bude velmi hustá a ponese obrovské množství menších soukvětí. Naopak pravidelnou a razantní redukcí výhonů zapěstujeme nižší keř, který bude tvořit sice menší množství soukvětí, budou však velká a mnohem silnější.

Také hortenzie stromečkovitá nabízí několik zajímavých novinek. Snad tou nejzajímavější je odrůda ‘Pink Anabelle‘, někdy též označována jako \'Invincibelle Spirit\'. Tento kultivar vykvétá ve sladce růžové barvě.

Hydrangea arborescens Invincibelle Spirit

 

 

Ještě převratnější změny a nárůst nových a atraktivních odrůd můžeme zaregistrovat u hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata). Tento druh také vytváří soukvětí vždy na nových výhonech a vyznačuje se rovněž vysokou odolností vůči mrazům a velkou tolerancí k různým stanovištním podmínkám. Hortenzie latnatá pochází z Japonska, Číny a Sachalinu. V posledních letech se povedlo vyšlechtit odrůdy, které vytvářejí mohutnější soukvětí se zajímavými barevnými efekty. Základní barvou soukvětí je vždy bílá, ale postupem času může přecházet do různých odstínů růžové, červené nebo dokonce fialkové barvy. Bez nadsázky lze o těchto hortenziích tvrdit, že mnoho z těchto odrůd přináší nové možnosti zejména majitelům menších zahrad. Některé z nich přirozeně dorůstají jenom do výšky 80 – 160 cm, ty další se pak pravidelným řezem dají v těchto rozměrech snadno udržet. Nejmenší kultivary se výborně hodí i pro pěstování v nádobách na balkónech a terasách. Z bohatého sortimentu těchto hortenzií upozorňujeme třeba na půvabnou odrůdu ‘Limelight‘, nebo něžnou ‘Pinky Winky‘, která v poslední etapě kvetení přechází do jemných odstínů červené barvy. Pěstování hortenzie latnaté je opravdu velmi snadné a efekt, který nabízejí je silný a dlouhotrvající.

Hydrangea paniculata Limelight