Jistě všichni poznají kosa černého. V posledních letech se přizpůsobil životu ve městech a dokonce přestal se svými výlety do zimovišť. Kos bude pravidelným návštěvníkem krmítek, setkáte se s ním i v parcích při zimních procházkách. Na jaře se vám za zimní krmení odmění hlasitým zpěvem, kterým dává svým sokům jasně najevo, čí je toto území. Kos se v průběhu léta živí hlavně žížalami, které s bravurou dokáže vytahovat z trávníku, aniž by je přetrhl. Jinak si rád pochutná na různých bobulích a občas zazlobí i v jahodách.

Sýkora koňadra se ke krmítku slétává v celých hejnech. Ptáček velký jako vrabec s krásným žlutým bříškem, černou hlavičkou a bílými tvářemi si rád pochutná na slunečnici nebo lojových koulích. Všimněte si, že i když sýkory létají společně, udržují si mezi sebou určitý odstup. Vždy sedí někde opodál a jedna po druhé do krmítka vletí, zobne zrnko slunečnice a frrr – už je z krmítka venku. Zrníčko rozlouskne a zase letí pro další. Jako jeden z mála ptáků dokáže držet potravu oběma nohama a hezky ji zobáčkem zpracovat. Pokud si koňadry naučíte navštěvovat vaši zahradu, na jaře vám to bohatě oplatí. V době hnízdění totiž spořádají opravdu velké množství hmyzu: každý rodič přinese denně svým holátkům až 900 housenek, larev a kukel!

Sýkora modřinka je drobnější a od své příbuzné se liší i černým proužkem přes oko a modrými zády. Na krmítku dokáže udatně bojovat o místo a vyhnat i daleko větší ptáky než je ona. Přes léto sbírá hmyz a dokonce má v oblibě pavouky, které sbírá na vrcholcích větví stromů.

Pokud máte štěstí a zahlédnete na krmítku sýkoru babku, dívejte se pozorně. I když jich přiletí celé hejno, vždy budou sedět ve dvojicích. Páry totiž spolu žijí celý rok a i když se v zimě shlukují do hejn, nikdy jedna druhou neopustí. Jako jediná sýkora si v krmítku vezme do zobáčku více semen a letí si je schovat někam poblíž za kůru stromů. Sice si příští den už nepamatuje, kam co schovala, ale protože se na krmítko pravidelně vrací, narazí časem i na ukryté zásoby. Miluje zejména semena olší , na jaře v době hnízdění ale sbírá i hmyz, v létě olejnatá semínka plevelů.

O něco větší než sýkory je brhlík lesní. Ptáček v modrošedém fráčku s rezavým bříškem skvěle šplhá po kmenech stromů, kde pod kůrou hledá larvy dřevokazného hmyzu. Je to opravdu zdatný šplhoun a nevadí mu ani pohyb hlavou dolů. V zimě si rád pochutná na semenech v krmítku a na jaře to oplatí vašim stromům jako skvělý lékař.

Když přiletí hejno stehlíků obecných, je to opravdový svátek. Krmítko začne zářit barvami a toho prozpěvování...! Červená maska na obličeji, žlutočerné krovky, černé temeno a šedé bříško – taková paleta barev na těle stehlíků byla důvodem, proč se dříve tito ptáci chovali v malých klíckách v bytech. Jsou to neposední ptáčci, neustálé štěbetání vydávají i samičky, což u ptáků (na rozdíl od lidí) nebývá zvykem. Stehlíci milují jakákoliv semena, dávají ale přednost bodlákům. Semena vybírají ještě před jejich dozráním, obratně je vytahují svým zobákem jako pinzetou ze semeníků pěkně jedno po druhé.

Na krmítko často zavítá i velice elegantní červený ptáček s černou hlavou a silným kuželovitým zobákem. Má krásně bílý kostřec, šedá záda a černé konce křídel. Jedná se o hýla obecného. Stejně jako stehlík se živí převážně semeny a bobulemi, hmyz zobne spíš jako přílohu. Hýl chovaný od malička ve společnosti lidí je přesvědčen, že jsme jeho druh a je opravdu roztomilý. Dokáže naprosto bravurně napodobit písničku, kterou mu budete pískat, jako by hrál na flétnu. Pak se ukloní a začne znovu.

Pozorovali jste někdy v krmítku i „obyčejného“ vrabce domácího? Toho pozná snad každý. Samec má krásné líce, hnědou hlavu a šedé bříško. Zrní přímo miluje a na krmítko létá vděčně každý den. Bohužel v posledních letech se jeho populace zmenšuje – jak člověk přestává chovat domácí drůbež, mají vrabci problémy se sháněním potravy. Byli a ještě jsou našimi dlouholetými společníky. Proto bychom na ně v zimě neměli zapomínat a dopřát i jim plné krmítko.

V krmítkách se dokonce občas objeví sojka a strakapoud.

Dávejte dobrý pozor, co zimním kamarádům v krmítku nabídnete. Kdo si myslí, že smete drobky od snídaně ptáčkům přilepší, je na omylu. Čerstvé pečivo, slané rohlíky a jiné pochutiny dokáží malé zpěváčky v zimě hodně potrápit a dokonce jim mohou způsobit i smrt. Je lepší krmit je již připravenou směsí. Samotná černá slunečnice nestačí, je v ní poměrně hodně oleje a ptáci zbytečně tuční. Lepší je ji smíchat se slunečnicí proužkovanou, doplnit prosem, šípky, jeřabinou a dalšími semeny a bobulemi, které jsme nasbírali na podzim a usušili. Sýkorky zbožňují lojové koule se semínky, ale i s oříšky nebo kousky ovoce. Krmítko bychom měli i pravidelně čistit od zbytků a trusu, abychom předešli kažení olejnatých semen a šíření parazitů. Krmítko by mělo být umístěno tam, kde na něj hezky vidíme, ale mělo by být i chráněno před sněhem a například i před kočkou nebo kunou, která si ráda na našich kamarádech smlsne.