Co dát do krmítka?

Jaké vhodné krmivo máme pro přezimující opeřence na výběr? Různá semena obilovin, slunečnice, proso, pohanku, řepku. Určitě zajímavým a pestrým zdrojem vitamínů a energie je i takzvaná zadina, (semena plevelů a zbytky po čištění obilí).

Pokud jste si na ptáčky vzpomněli už na podzim a při procházkách jste sbírali plody šípků, jeřabin, bezu černého, usušili jste nějaká jablka nebo švestky, připravíte teď práčkům opravdovou ptačí hostinu, na kterou se sletí ptáci z celého okolí.

Určitě nekrmte ptáky zbytky od snídaně, čerstvé pečivo je naprosto nevhodné a způsobuje ptákům zažívací problémy. Pozor ale i na maková semena, po těch bývají opeřenci malátní a ve spánku mohou i zmrznout.

Jistotou jsou připravené směsi pro krmení ptáků míchané speciálně pro přezimující opeřence. Je lepší nabízet ptákům směs zrnin než jen jeden druh. Obezřetní buďte při použití černé slunečnice - je pravda, že ji ze směsí přednostně vybírají a chutná jim, ale také má hodně energie a ptáci jsou pak příliš tuční.

S přikrmováním začínáme v průběhu pozdního podzimu, ideálně začátkem listopadu. V přírodě je ještě relativně dostatek potravy a ptáci netrpí hladem a na vaše krmítko si zaletí pro zpestření jídelníčku. Až udeří silné mrazy a napadne sníh, už o krmítku budou vědět a poletí na jisto. O ukončení krmení si ptáci sami řeknou, přestanou intenzivně krmítko navštěvovat a začnou se spíše věnovat hnízdění. V tomto čase pak nastává doba, kdy krmítko měníme na zahradě za hnízdní budky, ale o tom až zase někdy příště.

 

TIP: Proužkovaná slunečnice neobsahuje tolik olejů jako černá a pro ptáky je také lépe stravitelná.