Pokud vám vánoční hvězda vydržela až doposud, gratulujeme, vypadá to, že jste ji dopřáli všechno, co vyžaduje a vystříhali jste se všeho, co nemá ráda. Je fakt, že dospět do této fáze je pro mnoho pěstitelů velký problém, takže pokud jste zvládli toto, jste na dobré cestě uchovat poinsetii i do dalších Vánoc.

 

Jak se starat o poinsetii "po odkvětu"?!

Po "odkvětu" ji dejte na chladnější místo a omezte zálivku. Koncem února vánoční hvězdu seřízněte, pokud jste měli vyšší rostlinu, seřezávat můžete klidně až na  10 cm. Z rány začne vytékat velké množství bílého latexového mléka, které je velmi jedovaté. Jeho prýštění zastavíte ponořením rány do horké vody. Seříznutou rostlinu přesaďte do nového substrátu, po zmrzlých ji můžete umístit ven - klidně na zahradu, balkón nebo terasu. Během léta nezapomínejte na kvalitní zálivku a poinsetii dopřejte i vhodné přihnojení.  Na podzim vánoční hvězdu vraťte domů.

 

Vánoční hvězda získala obrovskou popularitu díky svým překrásně vybarveným listenům (braktejím) které občas mylně pokládáme za květy. Samotné květy jsou však žluté, nacházejí se ve středu braktejí a leckdo je možná úplně přehlédne. Neomylně ale podle stupně jejich nakvetení poznáte, zda je vaše vánoční hvězda čerstvá a udělá vám doma ještě řadu týdnů velkou parádu.

 

 

Co dělat, aby vánoční hvězda opět "kvetla", resp. aby její vrcholové listeny zčervenaly případně se zabarvily jinými barvami?

Vánoční hvězdu musíte zatemňovat. Aby brakteje zčervenyly, potřebuje poinsetie minimálně 12 hodin absolutní tmy denně, což je o mnoho víc, než je jí u nás v tomto období přirozeně. Od října jí tedy vždy večer nasaďte klobouček (např. papírový kornout nebo pytlík), aby byla ve tmě aspoň 14 hodin denně. Za dva měsíce začne zase krásně "kvést". Při menším zatemnění bude její vybarvení méně výrazné nebo spíše neznatelné.

  

V našich končinách je pěstování vánoční hvězdy, resp. její uchování méně časté, poinsetie je brána spíše jako rostlina "na jedno použití". Veškerou tu méně záživnou část péče o vánoční hvězdu za vás udělají odborníci a vy si zase za rok můžete přijít pro krásnou průvodkyni vašich svátečních dní do našeho zahradnického centra.

 

 

V tušimické společnosti TU-FLOR začínají s vánočními přípravami už v lednu. To sem dorazí certifikované řízky, ze kterých za jedenáct měsíců namnoží a vypěstují statisíce vánočních hvězd na sváteční stoly českých domácností. Vánoce tu vlastně mají celý rok - čtěte zde

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/vanocni-hvezda-zahradnictvi-tu-flor-pestirna-vanoce-kvetina-pr7-/ekoakcie.aspx?c=A151126_181659_ekoakcie_top