Zjara kvetoucí cibuloviny jako tulipány, narcisy či hyacinty jsou samozřejmě rostlinami typicky venkovními. Díky procesu rychlení cibulí se s nimi ale můžeme potěšit už v předjarní době v našich domovech, kdy ještě celá zahrádka spí přikryta pod sněhovou peřinou. Navíc radost z takové rostliny jejím odkvětem nekončí – stačí odkvetlý květní stonek odštípnout a pokračovat v zálivce i hnojení, dokud listy nezežloutnou. Poté cibuli vyjmeme z hrnku a uložíme na chladné a suché místo. Začátkem podzimu přichází ten správný čas pro její vysazení do půdy na zahrádce, abychom se napřesrok mohli zase těšit z dalších květů – tentokrát o něco později, ale zato v prostředí pro rostlinu původním.

A co všechno prožije taková cibule, než se dostane na prodejní stůl zahradnického centra a je připravena svými květy prozářit váš domov? Cibule jsou vysazeny do volné půdy na podzim a kryty slámou proti silným mrazům. Zjara, obvykle v období mezi březnem a květnem, vykvétají, poté nadzemní část odumírá, ale cibule v zemi přežívá a dále sílí. V červenci přichází sklizeň a po vyorání jsou cibule dopraveny do firem zabývajících se jejich rychlením. Zde jsou nejprve uskladněny při vyšší teplotě (cca 25 °C), která zajistí založení květního základu uvnitř cibule. Od srpna začíná hrnkování a pokračuje plynule až do ledna. Nahrnkované cibule jsou po dobu 11-15 týdnů uloženy při teplotě 9 °C. Po této chladné periodě jsou již zcela připraveny přinést nám svými pestrými květy nové poselství jara.

Až si přinesete rychlenou cibulovinu domů, dopřejte jí světlé místo bez poledního slunce. Při nedostatku světla se budou květní stonky zbytečně vytahovat. V chladnější místnosti, jako je chodba či ložnice, vám vydrží kvést rozhodně déle než v teplém obývacím pokoji. Zalévejte pravidelně, ale vyvarujte se přelití.

Nabídka rychlených cibulovin je opravdu široká a vám nic nebrání nechat vstoupit jaro do vašich domovů ještě předtím, než jej přinesou sílící sluneční paprsky i do vašich zahrad.