Jmenuje se chryzantéma, ale říká se jí též listopadka. Nabízí širokou škálu barev i tvarů a hodí se skvěle do podzimních truhlíků a různých podzimních aranžmá. Nejčastěji se kombinuje s vřesy a vřesovci, maceškami, brsleny, libavkami, okrasnými trávami a třeba i menšími koniferami. Jako solitera se hodí k ozdobě terasy nebo vstupu do domu. Krásně rozjasní krátící se dny pozdního léta a podzimu. 

Chryzantéma (Chrysanthemum multiflora)

Krásně kvetoucí menší i barevné koule ohromných rozměrů, které nyní začaly zdobit i naší prodejnu, jsou většinou jednoleté rostliny, které přinášejí barvy do zkracujících se dní. Od konce srpna, kdy začínají nakvétat rané druhy, až do prvních mrazíků se můžete kochat nádhernou hrou tvarů a barev. Chryzantémy se výborně hodí do podzimních aranžmá, ale i jako samostatné rostliny např. ke vchodovým dveřím, na terasu, krásně oživí i odkvétající letní záhony.

 

 

Barevných variací je opravdu mnoho: od bílé, po zářivě žlutou, oranžovou, fialovou, až k růžové a červené. Jednotlivé odrůdy se kromě barevnosti liší také dobou kvetení: ty nejranější nakvétají už koncem srpna, ty nejpozdnější nakvétají až během října. Kvetoucí chryzantémy vám vydrží prakticky až do prvních mrazíků.

 

Jak se o ně starat?
Mají rády vydatnou zálivku - ale pozor na přílišné přemokření, mohly by jim začít zahnívat kořeny. Hnojení není nezbytně nutné, pokud jim chcete dopřát opravdu velkou starostlivost, potom je jednou ta cca 2 týdny přihnojte např. Kristalonem Plod a květ. Odkvetlé chtyzantémy můžete zkusit vysadit do záhonu, pokud bude mírná záma a budete mít štěstí, mohou vám v příštím roce opět vykvést.

 

NÁŠ TIP: Převlékněte terasu do podzimu

Vyměňte pomalu odkvétající letničky za podzimní rostliny. V naší aktuální nabídce najdete druhy, které jsou v této době nejatraktivnější, například:

 

✓ vřesy, vřesovce, hebe, dabécie, libavka

✓ astry, chryzantémy, dlužichy, okrasné trávy

✓ macešky, starček, drátovec, okrasná kapusta