Už přemýšlíte o tom, co si letos vypěstujete na své zahrádce?! Právě teď je nejlepší čas vybrat si to správné osivo a začít vysévat první semínka.

Hned na začátku roku je třeba myslet na léto a začít s výsevy zeleniny a květin, které potřebují trochu více času na předpěstování.

 

Kdy s výsevem začít?

Samozře že důležitý je správný termín výsevu. Takže kdy začít? Papriky vyséváme na přelomu ledna a února, pro rychlený salát a kedlubny je nejvhodnější termín začátek února. Pro rajčata pak až začátek března. Pokud chcete mít rajčata už v dubnu ve skleníku, můžete vysévat semena zhruba v polovině února. Dříve však rozhodně ne, aby vaše sazenice nebyly příliš vytáhlé a slabé.

Koncem zimy vyséváme i další zeleninu: kapustu, kedlubny, květák, zelí, lilek, brokolici.

 

Do čeho vysévat?

Pro jarní výsevy a předpěstování využijte Substrát pro výsev a množení obsahující aktivátor zakořeňování, případně perlit.  Substrát nesmí obsahovat živiny ani zárodky chorob, v ideálním případě je třeba ho propařit. Pro každé semínko je dobré počítat 1cm2, pak lze použít pro vysázení všechny vyseté rostliny.

 

Co vysévat?

V těchto dnech je v zahradnictví opravdu široká škála semen různých odrůd zeleniny, květin a bylinek od různých výrobců. Pokud máte oblíbené odrůdy, lze využít i vlastní semena z loňské sezóny, je třeba ale počítat s nižší klíčivostí.

Náš tip: Vypěstujte si rostliny v bio kvalitě - hledejte speciální řadu chemicky neošetřených semen.

 

Do jakých nádob vysévat a v čem rostlinky předpěstovávat? - naše tipy:

Miniskleníčky na parapet - zatímco naše babičky si pomáhaly zavařovacími lahvemi, my dnes můžeme využít komfortu plastových miniskleníčků, které můžeme umístit na parapet nebo jiné světlé místo. Pomáhají udržet vysokou vzdušnou vlhkost a stabilní teplotu.

Výsevy do rašeliny - Do rašelinových květníčků vyséváme většinou větší osivo - např. okurky, dýně, slunečnice, meloun, tykve. Při výsadbě do venkovního prostředí naní třeba rostlinu z nádoby vyjímat, vysadí se i s rašelinovým obalem.Předejdeme tak šoku při přesazování.

Znáte jiffy? Tyto rašelinové tablety stačí na chvíli ponořit do vody a ony nabobtnají. Do každého jiffu poak vysejeme jedno semínko a po prokořenění vysadíme na záhon celý jiff. Jednoduché, čisté, šikovné.

 

Než semena vzejdou, zalévejte jen velmi opatrně. Ideální je rozprašovač, který nevyplavuje půdu.

Nezapomeňte si každý výsev označit jmenovkou pro snadnou identifikaci.

 

Tak hodně zdaru!