Růže bývají právem nazývány královnami zahrady. Právě v těchto dnech se ujaly vlády i na naší venkovní ploše.
Možná vás některá z nich zachytí svými ostny nebo omámí svou vůní natolik, že se stane královnou i vaší zahrady.

Když se vysloví růže, snad každému se vybaví nádherný květ s omamnou vůní. Popínavé, záhonové, mnohokvěté, miniaturní, velkokvěté, jako keřík nebo stromek ... najdete u nás všechny druhy - od těch "nejobyčejnějších" až po exkluzívní odrůdy předních evropských pěstitelů, např. Kordes. 

 

Několik obecných zásad pro pěstování růží:

Výběr stanoviště

Růže nejsou náročné na teploty. V chladnějších oblastech je pouze vhodné orientovat se na odrůdy, u kterých je uváděna plná mrazuvzdornost. Růžím dopřejte dostatek slunce, ovšem ani velký úpal není ideální, protože v plném létě květy rychleji vadnou a nadměrné teploty podporují výskyt svilušek. Ve stínu rostliny méně kvetou, mohou hůře vyzrávat ve dřevě a trpět chorobami a škůdci. 

Květy se nejlépe rozvíjejí při teplotách +15 až +22 °C. Důležité pro správný vývin růží je i mírné proudění vzduchu, které osušuje listy a zabraňuje tak houbovitým chorobám v jejich šíření.

 

Vhodný substrát

Růžím nejlépe vyhovují hluboké, hlinitopísčité až hlinité půdy, s dostatkem humusu a přiměřeným obsahem živin. Studené a mokré jílovité půdy růže nesnášejí.

Zavlažovat je třeba obvykle miniaturní růže, ostatní vystačí zpravidla s dešťovými srážkami, jejich kořeny jsou dostatečně hluboké. Za déletrvajícího většího sucha nebo na extrémně výsušných místech jsou ale i růže vděčné za vydatnou zálivku. Povrchové kropení, které nezasáhne kořeny, pro ně nemá větší význam.

Reakce půdy by se měla pohybovat od 5,5 do 6,5 pH, tedy slabě kyselá. Půdu před vlastní výsadbou důkladně zpracujte, nejlépe hlubokým přerytím a zapravením organické hmoty (kompost, proleželý hnůj). Pozor – čerstvý hnůj růže nesnáší. V případě, že půda na vašem pozemku není pro růže vhodná, přimíchejte při sázení k zemině speciální substrát určený pro růže. Samostatný substrát není vhodný, protože rychle vysychá. Na trhu je k dostání i speciální mulč určený k růžím.

 

Hnojení růží

Geotextílii k růžím nedávejte, zabraňuje přístupu vzduchu ke kořenům. Velmi se osvědčilo přidání dlouhodobého hnojiva (kostní moučka, rohová moučka) do půdy. Chybu neuděláte, když přidáte speciální organické hnojivo (s guánem) určené přímo na růže. Tímto hnojivem pak přilepšujte růžím každým rokem hned zjara (březen/duben) a pak ještě po prvním kvetení (koncem července). Podpoříte tím násadu květů, květy jsou krásně vybarvené a větší. Dále již růže nehnojte, aby zbytečně nevyháněly výhony, které do zimy nestačí vyzrát.

 

Jak daleko od sebe vysazovat

Vzdálenost keřů při výsadbě je různá podle jednotlivých skupin růží a intenzitě růstu odrůd.

Miniaturní růže vysazujte na vzdálenost 0,2 až 0,3 m. Mnohokvěté a velkokvěté růže na 0,4 až 0,5 m (8 až 10 rostlin na m²), pokryvné na 0,5 m, sadové od 1 do 3 m podle vzrůstnosti, pnoucí na 1,2 až 2 m (jako volně rostoucí na pyramidách i přes 3 m) a stromkové růže na vzdálenost okolo 1 m (u miniatur s nízkými kmínky 0,5 až 0,6 m).

Nejlepší je zjistit si správnou vzdálenost výsadby dané odrůdy růže přímo z etikety, kde jsou uvedeny všechny základní vlastnosti rostliny včetně vzdálenosti pro výsadbu. Při nahuštění jednotlivých rostlin může v extrémním případě docházet k šíření houbových chorob a mimojiné budeme mít ztížený prostor pto běžnou péči o růže.

 

Zazimování růží

Všechny růže doporučujeme na zimu přihrnout vrstvou zeminy do výše asi 20 cm, v ideálním případě ještě přikryjeme chvojím či listím. Nahrnování zeminou je jednak ochranou před zimními mrazy, zároveň chrání rostliny při jarní výsadbě před nočními mrazíky a odpařováním (vysycháním), protože kořeny nejsou schopny dostatečně zásobovat nadzemní část vodou.

Teprve při rašení za příznivého počasí opatrně zeminu odhrneme, nejlépe za podmračného počasí nebo za deště. Kromě mrazu růžím škodí hlavně jarní sluníčko kombinované s nočními mrazíky.

Stromkové růže chráníme speciálním obalem nejlépe z prodyšné netkané textílie světlé barvy. Stromkové růže vyvazujeme jak v místě očkování (těsně pod korunkou), tak uprostřed kmínku.

 

Specifikem růží je jejich vůně. Existuje i skupina růží, u kterých je vůně tím dominantním vjemem. Kolekce růží Kordes Parfuma vás přesvědčí, že duše růže je právě její vůně. Abyste měli šanci nahlédnout do tajů vůní nových růží, pozvala firma Kordes ke spolupráci francouzskou parfémistku Claudii Valder, aby pro vás analyzovala jednotlivé tóny vůně a zasvětila vás do tajů vonných esencí. Díky bezkonkurenčním popisům jednotlivých složek vůně budete moci zkoumat, jaké tóny se objevují v základu, v srdci a v hlavě růžového parfému. Nechte se vést do smyslného světa vůní s kolekcí Parfuma.

 

Růže prodáváme kontejnerované, dobře prokořeněné a tedy připravené k výsadbě.

 

Poznámka k textu:

Zásady pro pěstování růží zpracovány dle Kordes - nejkrásnější růže světa