Pravda je sice prozaičtější, ale o nic méně zajímavá. Čarověníky vznikají samovolnou mutací (obvykle v jediném pupenu), která může být vyvolána například virem nebo houbou. Změna v DNA se projeví odlišným vzhledem větví, které ze zmutovaného pupenu vyrostou. Často mají zkrácený růst, tvoří husté shluky, někdy bývají bizarně pokroucené, jindy zase jejich listům chybí zelené barvivo, takže jsou žluté, bílé nebo panašované. Při pohledu do koruny obvykle vidíme hustou kouli: jako by tam nahoře rostl „strom na stromě“.

Po nich pasou sběratelé čarověníků: lidé, kteří chodí s hlavami obrácenými vzhůru, aby jim neunikla žádná z hříček přírody ukrytých ve větvích. Získat nalezený čarověník bývá dobrodružství. Někdy stačí jen vylézt nahoru, jindy ale přijdou k užitku kovové stupačky, jaké se používají při šplhání po telegrafních tyčích. A když se čarověník kývá na vzdáleném konci tenké větve, nezbývá než vzít do rukou pušku a pokusit se aspoň několik větviček sestřelit.

Získání čarověníku je ale teprve první krok. Ten další – často ještě obtížnější – je udržet ho při životě. Ne vždy se to podaří. Zmutované chuchvalce totiž získávají všechno, co potřebují, od mateřského stromu, někdy však nejsou schopny samostatného života – třeba proto, že jim chybí zelené barvivo. Každý přírůstek do sbírky čarověníků si tak žádá zvláštní péči. O to větší je ale radost z toho, že se povedlo ho udržet naživu.

Výsledek je zajímavý i krásný zároveň. Každý čarověník je totiž novou rostlinou – někdy nápadně podobnou mateřské, jindy značně odlišnou. Může být raritou ve specializované sbírce, ale také základem vynikající zahradní odrůdy, kterou vyšlechtila sama příroda. S čarověníky – nebo spíš jejich potomky – se tak setkáváme častěji než tušíme: byl tak získán například známý kuželovitý kultivar smrku sivého Picea glauca \'Conica\'.

Zahradnická sdružení spojená do Sdružení zahradnických center úzce spolupracují s jedním z předních německých sběratelů a objevitelů čarověníků Jörgem Kohoutem, který cestuje po celém světě a sbírá, množí a testuje desítky nových čarověníků. S rostlinami od tohoto exkluzivního dodavatele budete v Čechách a na Moravě prvními šťastnými majiteli nejnovějších odrůd.