Léčivé schopnosti keřovitých borůvek dobře znali a využívali už severoameričtí indiáni. Moderní vědecké rozbory potvrzují, že plody obsahují značné množství vitaminu C, železa a prospěšné vlákniny. Přisuzují jim následující účinky:

Antioxidant: Antokyany, které jsou v borůvkách obsaženy, neutralizují volné radikály v těle a chrání tak organismus před zhoubnými nemocemi jako je rakovina.

Zpomalovač stárnutí: Z výzkumů plyne, že antioxidanty mírní působení věku na naše tělo i duši.

Prevence chorob: Plody upravují množství nepříznivého cholesterolu v krvi a chrání tak například před kornatěním tepen.

Ochrana vylučovací soustavy: Borůvky chrání močovou trubici a měchýř před útoky bakterií, které mají na svědomí záněty.

Zlepšení zraku: Existuje řada studií, které dokládají příznivý vliv borůvek na oči díky obsaženým antokyanům.

A to není všechno: nejnovější zprávy se zmiňují o afrodiziakálních účincích modrých plodů. Proč to nezkusit – když nic jiného, určitě chutnají lépe než modré pilulky.

 

 

Pěstování zahradních borůvek

Správná výsadba znamená půl úspěchu. Borůvky totiž vyžadují slunné až mírně přistíněné stanoviště s kyselou půdou dobře zásobenou vodou. Pokud ji na zahradě nemáte, nezbývá než vykopat jámu hlubokou alespoň 60 x 60 centimetrů a tu vyplnit rašelinovým substrátem. Keřík pak do ní vysaďte o dva až tři centimetry hlouběji, než rostl ve školce, důkladně ho zalijte a půdu namulčujte kůrou. Existují samosprašné i cizosprašné odrůdy, pro dobrou sklizeň je ale dobré vysadit alespoň dvě rostliny.