ŽLUTÁ je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím účinkem. Je symbolem moudrosti a vysoké inteligence, podporuje myšlení a oživuje paměť, napomáhá komunikaci při navazování kontaktů. Darováním žluté květiny způsobíte radost a budete odměněni úsměvem.

 

ORANŽOVÁ je symbolem optimismu, mládí a radosti ze života. Pomáhá proti depresím a pesimismu, vzbuzuje zvědavost a touhu po dobrodružství. Oranžové květy jsou symbolem důvěry a energie.

 

Žlutá a oranžová

* povzbuzení

* radost

* energie

 

Rostliny s žluto-oranžovou kombinací

Begonia elatior

Jedna ze skupiny kvetoucích begonií snáší i interiéry se sušším vzduchem. Pěstuje se většinou jako krátkodobá sezonní rostlina. Nesnáší chladno, teplota by neměla klesnout pod 20oC. Zaléváme nejlépe do misky odstátou vodou.

 

Kalanchoe Calandiva

Novinka tohoto milénia – Calandiva – vznikla křížením oblíbené Kalanchoe. Vyniká plnými, růžicově uspořádanými, hustými květy. Bude se jí dařit na světlém místě, snese i plné slunce, je nenáročná na zálivku. V létě ji můžeme přenést na terasu či balkon.

 

Phalaenopsis ´Solid Gold´

Jeden z mnoha kultivarů oblíbeného můrovce jsme do výběru zařadili pro barvu květů hodící se do vybrané kombinace. Nároky má jinak stejné jako ostatní phalaenopsisy – teplo, vlhko, bez přímého slunce, světlo na kořeny a zálivku ponořením květináče.

 

Croton ´Petra´

Tato pokojovka ozdobná pouze listem vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce, na málo osvětleném stanovišti se listy vybarvují nevýrazně. Důležité je spodní teplo a dostatečná vlhkost vzduchu. Kořenový bal je citlivý na přeschnutí i přemáčení.

 

Calathea crocata

Krásná, ale náročná – taková je tato kráska z deštných pralesů. Vyžaduje polostín a pravidelnou zálivku měkkou vodou. Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout. Zvýšená vlhkost vzduchu nebo rosení je nutností. Příliš suchý vzduch způsobuje žloutnutí listů.

 

Rosa

Co o této královně růží ve zkratce napsat? Snad jen, že žluté či oranžové květy si můžete vypěstovat jak na zahradě z rostlin zakoupených v našich zahradnických centrech, potěšit se však můžete i prvotřídními řezanými květinami v ohnivé kombinaci.

 

Hibiscus rosa-chinensis

Ibišky pěstované jako pokojové rostliny patří k nejznámějším interiérovým rostlinám. Můžeme je pěstovat jako keře nebo malé stromky na kmínku v barvách od bílé přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Na péči jsou poměrně nenáročné.

 

Vriesea

Jedna z broméliovitých rostlin má ráda světlé stanoviště s rozptýleným světlem, vlhkým vzduchem a teplotou nad 18oC. V zimě nesnese nízké teploty. Zaléváme měkkou, odvápněnou vodou přímo do středu listové růžice.

 

Guzmania

Také guzmánie je určena pro světlá místa bez přímého slunce. V létě zaléváme vydatně do středu listové růžice, a to i po odkvětu, v zimě zaléváme minimálně. Nezajistíme-li rostlině dostatek vody a vlhkosti, listy hnědnou. Guzmánie miluje časté rosení.