Coreopsis – krásnoočko

Tato trvalka patří mezi známé a oblíbené květiny pěstované jako letničky i trvalky. Šlechtitelé se snaží spojit zajímavé barvy s vytrvalostí a odolností vůči zimnímu počasí.

Jedním z úspěšných šlechtitelů je excentrický Američan Darell Probst. Při křížení použil Coreopsis tinctoria – letničku, která nabízí zajímavou paletu barev. Přirozenou selekcí tvrdou zimou v Massatchusetts byly vybrány nejodolnější a nejvytrvalejší. Jeho série Big Ban obsahuje několik kultivarů a šlechtitel strávil mnoho let, než mohl s určitostí potvrdit, které z nich jsou stoprocentně vytrvalé. Jedním z takových kultivarů je ´Red Shift´. V červnu, kdy začíná kvést, má žluté květy s červenými kraji, blíže podzimu se pak barva stále více přibližuje červené.

 

Agastache

Tato trvalka zatím nedostala české jméno, zatím její anglický název je krásný – humminbird neboli kolibřík, neboť její květy kolibříky přitahují. Tento rod má dvě skupiny – vyšší, se vzpřímenými stonky, širokými aromatickými listy a převážné modrými nebo bílými květy, lákajícími včely. Ty jsou také výrazně mrazuvzdorné. Druhá skupiny kratších druhů s větvenými stonky pochází z teplejších oblastí, mají oranžové, červené a růžové květy, kvetoucí po dlouhou dobu. Kultivar ´Summer Glow´ má hořčicově žluté květy, vyrůstající z tmavě vínového kalichu. Po celé léto intenzivně voní. Snáší sucho a vypadá dobře v kombinaci s šantou (Nepeta). Na trh ji uvedla v roce 2009 firma Terra Nova Nurseries jako dostatečně mrazuvzdornou. Doporučujeme seřezávat rostliny až na jaře, aby zimu lépe přečkaly.

 

Monarda – zavinutka

I tento bohatý rod má novinku – zakrslý kultivar ´Petite Delight´ odolný vůči padlí, což je velmi významná vlastnost. Byl vyvinut v rámci šlechtění v Morden Research Station. Zavinutka s levandulově růžovými voňavými květy láká včely po celé léto. Nesnáší přeschnutí a v zimě zase velké mokro. Vyšší druhy je vhodné předsadit nižšími trvalkami, které zakryjí spodek stonků bez listů. Jejich listy po rozemnutí voní jako bergamot (Citrus bergamia), který dává čaji Earl Gray jeho specifickou chuť.

 

Papaver – máky

Mezi máky najdeme letničky, krátkověké trvalé druhy i rostliny velmi vytrvalé. K nim patří Papaver orientale, který je ve skutečnosti skupinou hybridů ze západní Asie. Nová šlechtění se objevují z Anglie, Spojených Států a Holandska. Z nich pochází i novinka – kultivar s krásnou neobvyklou švestkovou barvou ´Patty´s Plum´. Tyto vytrvalé máky rostou na suchých stanovištích, po odkvětu na léto zatahují listy a znovu vyraší až na podzim. Aby po nich na záhonu nevzniklo prázdné místo, je vhodné kombinovat je s jinými trvalkami, například pozdně kvetoucími druhy jako jsou třapatky nebo hvězdnice.