Pěstování bylinek, zeleniny a třeba i ovoce má jen jednu podmínku: dostatek slunce. Místo se pro ně, budete-li opravdu chtít, určitě najde. Na trhu jsou totiž speciální odrůdy určené pro pěstování v nádobách: zachovávají si drobný vzrůst a jejich plody chutnají stejně dobře jako plody jejich větších příbuzných.

 

Zelenina v malém

Máte rádi rajčata? Máte na výběr hned z několika barev. Pro pěstování na balkoně – třeba i v samozavlažovacích truhlících – se hodí třeba červenoplodá odrůda ’Tumbling Tom Red’ či ’Vilma’ nebo žlutoplodé ’Tumbling Tom Yellow’ a ’Aztek’. Moc nepotřebují: dbejte jen na pravidelnou zálivku a každý týden přihnojujte.

I mezi paprikami máte na výběr: Odrůda ’Balkonovka’ už svým názvem prozrazuje, kde jí bude nejlépe. Za vyzkoušení ovšem stojí i pálivá kulatoplodá odrůda ’Pyramid’ nebo chilli papričky ’Damián F1’, ’Kilián’ či ’Kristián’. Zkuste poslední tři sesadit do jedné nádoby, červeno-oranžovo-žlutá kombinace přitáhne tolik pohledů jako rozkvetlé letničky.

Pokud by vám to nestačilo, přidejte ještě „pepino“ čili lilek měkkostěný (Solanum muricatum). Nenáročný vytrvalý keřík vás na slunném stanovišti odmění tak bohatou úrodou, že budete žíhané plody rozdávat přátelům.

 

Bylinková zahrádka v nádobě

Bez bylinek se v kuchyni obejde jen málokdo. Proč pro ně chodit daleko nebo dokonce používat sušené, když je můžete pěstovat na balkoně? Plné slunce, propustná zemina a střídmá zálivka svědčí druhům pocházejícím ze žhavého Středomoří: šalvěji, dobromysli, tymiánu nebo rozmarýně. O něco těžší půda a pravidelná zálivka vyhovuje pažitce, petrželi a bazalce. Ostatně, právě bazalka má i několik odrůd, které budou skvěle vypadat i v sousedství kvetoucích balkonovek: prohlédněte si třeba dekorativní ’Cinamonette’ a ’Siam Queen’ nebo ´Red Rubin´, zajímavou svými purpurovými listy.

 

Požitek nejen pro jazyk, ale i pro oči nabízejí také jahody. Odrůdy s růžovými květy, jaké má ’Fragoo Pink’, rozkvétají a plodí od května do září. V nádobách se bude dařit i nenáročným „měsíčním“ jahodám: ty můžete sklízet až do října.

 

A pokud nemusíte šetřit prostorem, zkuste na terase najít místo pro vřetenovitě rostoucí jabloň. Odrůdy ze skupiny Ballerina netvoří korunu, ale štíhlé vřeteno a dorůstají výšky okolo dvou metrů. Plodné větévky, které vyrůstají rovnou z kmene, přinášejí jablka už druhým rokem.