Bez vody to nepůjde

Množství a periodicita zálivky závisí nejen na konkrétním druhu rostliny, ale také na stadiu jejího vývoje a na počasí. Mladé neprokořeněné rostliny vyžadují mnohem méně vody než nádoby s obrovskými převisy urostlých květin. Není třeba zdůrazňovat, že při horkém letním počasí je třeba zalévat vydatně; často se ale setkáváme s případy, kdy pěstitel umoří suchem rostliny v období nižších teplot i za deštivého počasí. Asfaltová vozovka je sice stále mokrá, ale drobné přepršky nestačí k zásobování velkých rostlin v malých nádobách. Zatímco stejný druh letniček ve volné půdě bují a odnožuje, v nádobě trpí nedostatkem vody a často i živin a předčasně končí vegetaci.

 

Substrát by měl být po celou sezónu vlhký, ale nepřemokřený, zálivka musí být vedena s citem. Jak toho docílit? Ideální je instalace automatického závlahového systému s vlhkostními čidly a několika okruhy pro rozdílné zalévání osluněné nebo zastíněné časti domu.

 

Hnojení až do zimy

Díky používání kvalitních substrátů a hnojiv dnes dosahujeme stejně vitálních květin, jaké jsme před dvaceti lety obdivovali za našimi západními hranicemi. Samozřejmostí je používání hnojiv s dlouhou dobou působnosti a pravidelné přihnojování kapalnými hnojivy. Při vyšší teplotě a bujném růstu hnojíme častěji, případně zvýšíme koncentraci.

Nejčastějším prohřeškem ale bývá předčasné ukončení péče o rostliny. Většina balkonových rostlin končí s vegetací až s příchodem větších mrazíků někdy v polovině listopadu. Pokud udržíme rostliny v kondici, nepřetržitě pokvetou a některé dokonce v tomto období lépe než v létě. Například bakopa, která při vysokých teplotách téměř odmítá kvést, vytvoří na podzim doslova bílý koberec, který bez problémů vydrží první mrazíky. Některé druhy pak zazáří v sytých barvách, protože chybí intenzivní sluneční záření. Zalévat a hnojit je tedy třeba dlouho do podzimu.

 

Údržba porostu

Protože vytváření semen je pro rostlinu vysilující a omezuje nasazování nových poupat, je třeba všechny odkvetlé květy odstraňovat. Pokud jsme pro výsadbu použili balené substráty, neměl by se v nádobách objevit plevel. V opačném případě jej včas odstraníme, vyčerpává půdu. Rostliny budou vděčné za občasné provzdušnění povrchu půdy tupým kolíkem.

 

Choroby a škůdci

Květiny je třeba často kontrolovat a při prvním výskytu mšic, molic nebo deformovaných lístků svědčících o přítomnosti třásněnky zasáhnou vhodným postřikem. Z houbových chorob se vyskytují různé skvrnitosti a u některých druhů padlí. Pokud se ve vašich podmínkách padlí u begonií a surfinií každoročně v druhé polovině léta vyskytuje, vyplatí se nečekat na výskyt a rostliny koncem června preventivně ošetřit. Postřik je třeba asi za 14 dní opakovat.

 

Dobroty na balkoně

Na balkoně většinou pěstujeme bylinky a koření, sortiment je ale mnohem bohatší. S úspěchem můžete pěstovat jahody v závěsném květináči. V nádobách o objemu 20 litrů můžete s úspěchem pěstovat rajčata, okurky, lilky i papriky. Pro tyto účely jsou šlechtěny speciální odrůdy, často nabízené jako roubované. Nejzajímavější jsou výsledky u rajčat – z jedné rostliny vysoké až čtyři metry sklidíme několik kilogramů vysoce chutných plodů.

Úspěšní budeme zejména při pěstování na plném slunci. Použijeme speciální substrát, hnojíme málo, využíváme přírodních hnojiv a průběžně sklízíme. Většina druhů dobře obráží a poskytuje několikanásobnou sklizeň.