Maminka, mamka, máma, ...
Každý máme tu svou - tak na ni v neděli nezapomeňte!

Co třeba potěšit ji krásnou pokojovkou, bohatě narostlým závěsem nebo kopretinovým polštářem? A nebo zvolíte klasiku v podobě originální vázané kytice od našich floristek?
13.5. - Den matek

 

Věděli jste, že ...

Den matek bývá často odsuzován jako marketingový tah květinářských firem a floristů. V pojetí, jak jej známe dnes, jej však rozšířila Ana Jarvis. Ta po smrti své matky v roce 1906 přišla s myšlenkou, aby se "svátek matek" slavil každoročně a po celém světě jako pocty nejen její, ale i všech ostatních milovaných maminek.  V roce 1914 uznal prezident Woodrow Wilson druhou květnovou neděli za národní svátek matek.

V Česku se slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po 2. světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen, ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně. MDŽ se ale zachovává také, podobně, jako v jiných zemích. V některých zemích se oba svátky sloučily.