ZBOŽÍ NEZASÍLÁME POŠTOU!

Dovolujeme si vás upozornit, že katalog je primárně určen k poskytování informací a není aktuální nabídkou rostlin na prodejně. Katalog neslouží ani pro objednávání rostlin.

 

CATTLEYA - Katleja

Druh: Sympodiální litofytická a epifytická orchidej.

Teplota: Patří mezi teplomilné orchideje. Snáší teploty od 15 do 30°C. Pro tvorbu květů je však nutný pokles noční teploty o cca 5°C.

Světlo: Miluje světlé stanoviště bez přímého slunce.

Zálivka: Na jaře a v létě bohatě zaléváme měkkou vodou (např. dešťovkou) pokojové teploty. V zimě zálivku omezíme.

Zemina: Substrát pro orchideje.

Přesazování: Přesazujeme jednou za 2 - 3 roky, nejlépe z jara.

Náročnost pěstování: Náročnější na pěstování.

 

Věděli jste, že …

Hnědé skvrny na listech jsou varováním, že má rostlina slunce příliš?

Zajímavý tip …

Přesazujeme tehdy, pokud jsou nové hlízy velké již přibližně 5 cm a začínají si tvořit vlastní kořeny.

 

Rod Cattleya popsal v první polovině 19. století anglický botanik John Lindley, který ho nazval ho po jiném anglickém botanikovi a zahradníkovi W. Cattleyovi. Rod zahrnuje asi 50 druhů a mnoho tisíc mezidruhových a mezirodových kříženců. Katleje se využívají ke křížení asi nejvíce ze všech rodů.

Tato orchidej je mnohými pěstiteli nazývána jako královna orchidejí a zcela určitě právem. Pochází z Jižní Ameriky, kde roste divoce na větvích a kmenech stromů. Katleja vytváří pahlízy, z kterých rostou kožovité listy. Z plochého pouzdra vyrůstá květenství. Některé druhy jsou zajímavé nejenom krásou květů, ale také omamnou vůní. Květy se tvoří na jaře nebo na podzim. Barevná škála květů je velice pestrá, stejně tak jako počet květů, který také velice rozdílný. Jsou však obvykle výrazné a velice atraktivní. Pro květ je typický velký pysk. U květů platí, že čím je větší, tím méně vydrží kvést. Velkokvěté odrůdy kvetou max. 4 týdny, malokvěté i 8 týdnů.