Hlavní choroby a škůdci postihující broskvoně:

Mezi níže uvedenými obrázky vyberte příznaky, v odkazu u obrázku najdete popis a postup při léčení konkrétní choroby.

 

Kadeřavost broskvoně

Na mladých listech mírně vyvýšené světlezelené nebo červené skvrny, později světlezelené nebo červené puchýře. Postupně dochází k nápadnému zduření a zkadeření listů. 

více zde

  

 

 

Suchá skvrnitost listů a odumírání pupenů broskvoně a skvrnitost broskví

Patogen napadá listy (suchá skvrnitost listů), pupeny (odumírání pupenů) a plody (skvrnitost broskví). Na listech vytváří žlutozelené nebo červenofialové okrouhlé skvrny, často s červenofialovým lemováním. 

více zde

  

 

 

Strupovitost broskvoně

Patogen napadá plody a letorosty, méně často také listy. Na plodech vytváří olivově šedé až šedočerné okrouhlé 2 – 5 mm velké světlým dvůrkem lemované skvrny. Skvrny jsou nejčastěji lokalizovány do okolí stopky.

více zde

  

 

 

Moniliová hniloba broskví

Na plodech hnědé rychle se rozšiřující hnilobné skvrny. Postupná hniloba celých plodů. Hniloba začíná nejčastěji od místa poranění (poškození živočišnými škůdci, krupobitní poškození, praskání plodů). 

více zde

  

 

 

Mšice na broskvoni

Napadené listy se svinují směrem dolů, vrcholky letorostů zasýchají. Na rubu listů a na letorostech jsou početné kolonie mšic, které jsou pokryty bílými voskovými výpotky.

více zde

  

 

 

Obaleč východní

Housenky první generace vyžírají na jaře dřeň vrcholků letorostů. Poškozené vrcholky vadnou a zasýchají. V místě přechodu zdravého a odumřelého pletiva je častý klejotok. 

více zde