ZBOŽÍ NEZASÍLÁME POŠTOU!

Dovolujeme si vás upozornit, že katalog je primárně určen k poskytování informací a není aktuální nabídkou rostlin na prodejně. Katalog neslouží ani pro objednávání rostlin.

 

BRASSIA - Pavoučí orchidej

Druh: Epifytická sympodiální orchidej.

Teplota: 20 - 25°C, v zimě rostlina vyžaduje období klidu při teplotě okolo 15°C.

Světlo: Pro dobré kvetení rostlina vyžaduje slunné stanoviště po celou část roku. V létě na jižní straně však žádá mírné zastínění.

Zálivka: V období růstu rostlinu vydatně zaléváme vodou pokojové teploty. Mezi jednotlivými zálivkami však necháme substrát vždy vyschnout.

Zemina: Substrát pro orchideje.

Přesazování: Přesazujeme každoročně nebo nejméně každý druhý rok vždy zjara.

Náročnost pěstování: Pro pokročilejší pěstitele.

 

Věděli jste, že …

Brassiím se také říká „pavoučí orchideje“ podle zvláštní stavby jejich květů?

 

Rod Brassia byl popsán v 19. století a nazván po anglickém botanikovi a cestovateli Williamu Brassovi. Zahrnuje asi 30 - 50 druhů a mnoho set mezidruhových i mezirodových kříženců. Z mezirodových hybridů jsou nejrozšířenější kříženci s rody Laelia a Cattleya (zejména kříženec všech těchto tří druhů – Brassolaeliocattleya), Oncidium – Brassidium a další. První kříženci se objevili ke konci 19. století. Křížení se zaměřuje na ovlivnění barvy a velikosti květů a k získání malých kompaktních rostlin vhodných k pěstování volně v bytě.

Brassiím se také říká „pavoučí orchideje“ podle zvláštní stavby jejich květů. Mají asi 6 -12 cm velké vejčité pahlízy, které nesou 1 až 4 listy dlouhé kolem 10 až 60 cm. Kořeny jsou drátovité a odolné - pokud se poškodí, dobře se regenerují. Květní stvol vyrůstá z pupenů na bázi pahlíz a nese kolem 8 až 20 květů. Květenství je částečně převislé a dlouhé nejčastěji mezi 30-ti až 70-ti centimetry. Květy jsou velice nápadné, charakteristického tvaru s výrazným pyskem a úzkými dlouhými okvětními plátky, různých barev a vzorů od bílé přes žlutou a zelenožlutou po červenohnědou s tmavým žíháním či různými flíčky. Velikost květů je často i přes 25 cm. Hvězdicovité květy se objevují na jaře nebo na podzim a poměrně intenzivně voní těžkou, kořenitou vůní.