Jiřinka (Dahlia):

Květina, kvůli které naše prababičky pořádaly bály, kvete od léta až do prvního mrazu. Od začátku března je můžete rychlit v květináči a přenést ven po polovině května. Chcete-li sázet rovnou do půdy, můžete začít až po 20. dubnu. A nezapomeňte, že se jiřinkám nejlépe daří na plném slunci.

 

Lilie (Lilium):

Příjemná zpráva pro ty, kdo nemají času nazbyt: většina lilií je mrazuvzdorná, takže je nemusíte každý rok vyjímat z půdy a ukládat do sklepa. Do výsadby se pusťte brzy na jaře, až půda rozmrzne: obvykle to jde už na začátku března. Cibuli zasaďte tak hluboko, aby nad ní byla vrstva půdy dvakrát vyšší, než je cibule.

 

Begonie (Begonia):

Květina, které se daří v polostínu nebo i ve stínu, potřebuje předpěstování. V únoru nebo březnu dejte hlízy narašit do truhlíku s rašelinou a teprve v polovině května je přeneste ven. Nemusí růst jenom na balkoně: pokud najdete pro velkokvětou begonii místo na záhoně, nezapomeňte ji vyvázat k opěrné tyčce.

 

Dosna indická (Canna indica):

Exotická rostlina, která kvete od července do září, potřebuje hlavně teplo. Proto ji předpěstujte v místnosti, kde teplota neklesá pod 15 °C, a ven ji vysaďte až po polovině května. Velkým odrůdám to sluší na záhonech, ty malé skvěle vypadají v květináči.

 

 

Pro výsadbu cibulovin platí několik jednoduchých pravidel:
- Vysazujte je ve skupinách po třech, pěti, sedmi... Čím menší rostlina, tím víc hlíz či cibulí sesaďte dohromady.
- Zkombinujte na jednom záhonu či vpředzahrádce víc druhů nebo odrůd. Budou na sebe navazovat vkvetení a nevznikne "hluché období" bez květů.

 

Ideální je kombinace cibulovin s letničkami a dvouletkami. Celé léto jim to pohromadě sluší a na podzim, až budete vyjímat z půdy cibule, můžete zároveň odstranit i odkvetlé letničky.

 

Více o letních a podzimních cibulovinách najdete ZDE