Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
cs

 

Termíny zahájení prodeje prostokořenných stromů a keřů:

 - drobné ovoce (angrešt, rybíz, ...) - od 25.9.2015

 - jabloně, hrušně, švestky, třešně - od 12.10.2015

 - meruňky, broskve, ořešáky - po 20.10.2015

 

Vítejte v oddělení ovocných stromů a keřů. Prostokořenných i kontejnerovaných!

 

Jaká jsou základní pravidla pro výsadbu ovocných stromů?

Pro každý strom vytvořte dostatečný prostor. Mějte na paměti velikost rostliny či koruny dospělého stromu. Na slabě rostoucích podnožích můžete tvarovat do stěn nebo vřeten, čímž ušetříte potřebné místo. Korunky lze tvarovat přímo podle potřeby konkrétní zahrady.

Nové ovocné stromky nesázejte na místa, na kterých jste před nedávnem zlikvidovali staré stromy. Zásadně také nesázejte peckoviny po peckovinách nebo jádroviny po jádrovinách.

Ovocné stromky nakupujte jen kvalitní a označené podle platných norem pro dané druhy.

Při nákupu dbejte na to, aby byly stromky dobře založeny, měly kvalitní kořeny a nepoškozenou nadzemní část. Vysazujte je co nejdříve po nákupu, aby nedošlo k zasychání kořenů nebo případně k zaschnutí celého stromku. Před výsadbou můžete kořeny asi na jednu až dvě hodiny namočit do vody, aby si stromek nasál co největší množství vody. Kořeny před výsadbou zakraťte, aby se dále větvily, a totéž platí i o nadzemní časti (korunce) - větve zakraťte podle velikosti minimálně o jednu polovinu jejich délky. Pozor - toto neplatí u štíhlých vřeten a špičáků.

 

Při nákupu se koukejte i na to, zda jsou stromky dobře založené. Je to důležité, abyste si domů nepřinesli stronky se zaschlými kořeny!

 

Jak vysazovat?

Při výsadbě stromku zastřihněte konce kořenů, do vyhloubené jámy přidejte kompost či substrát, vysaďte stromek a řádně zalijte. Po vsáknutí vody kořeny zahrňte vrstvou zeminy. Rostlinu zasaďte tak hluboko, aby místo roubování zůstalo nad zemí. Stromky je nutné vyvázat k opoře a zabezpečit proti poškození zvěří.

 

Podle čeho vybrat vhodnou odrůdu?

Konkrétní rané či pozdnější odrůdy jabloní vybírejte podle vlastních požadavků na zralost. Ve vyšších polohách je vhodnější vysazovat ranější odrůdy, které zde spolehlivě dozrají. Totéž platí také pro hrušně.
U slivoní je třeba dbát na vhodný výběr odrůd podle nadmořské výšky, kvality půdy a velikosti prostoru výsadby.
Meruňky a broskvoně vybírejte podle kvality půdy a požadavků na kvalitu oslunění daného místa.
Třešně doporučujeme vybírat podle podnože a velikosti prostoru, protože třešně tvoří velké koruny.
Višně tak veliké nároky na prostor nemají.

 

O odrůdách a pěstování slivoní zde

O odrůdách a pěstování broskví a nektarinek zde

 

 

 

Kromě prostokořenných variant ovocných stromů a keřů vám je samozřejmě nabízíme celoročně i jako kontejnerované.

 

  

Chcete se těšit z krásných, velikých plodů? Nezapomeňte na předjarní a jarní postřiky, které je třeba provádět, pokud se chcete vyhnout strupovitosti a dalším chorobám, které jádroviny postihují. Více o postřicích proti přezimujícím škůdcům zde. O jarní péči o jabloně a další ovocné stromy zde.

 

 

Náš tip: Vyzkoušejte celoročně plodící maliny!

Momentálně v kontejnerované verzi!